"Başkanlık sistemi olmayacak şey"

"Başkanlık sistemi olmayacak şey"
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi, İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlık sisteminin yeni Anayasa’da tartışılabileceği yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin hukukçu milletvekilleriyle yeni Anayasa çalışmalarına ilişkin TBMM’de bir araya geldi. Toplantıya katılan milletvekillerinden Rıza Türmen, yaptığı açıklamada toplantıda yeni Anayasa çalışmaları konusunda, komisyon üyeleri ve diğer milletvekilleri arasında görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Yeni Anayasa sürecindeki çalışmaların tüm milletvekilleri tarafından desteklendiğini ifade eden Türmen, CHP’nin kararlılıkla süreçte yer almaya devam edeceğini belirtti.

“NİYET CİDDİYSE BÖYLE OLMAYACAK ŞEYLER ORTAYA ATMAZLAR”

Türmen, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlık sisteminin yeni Anayasa’da tartışılabileceği yönündeki açıklamalarını ise, “Herhalde masadan kaçmak için bunu söylüyorlar, mazeret bulmaya çalışıyorlar” sözleriyle değerlendirdi. Türmen, “Niyet ciddiyse, böyle olmayacak şeyler ortaya atmazlar. Bu kimsenin desteklemediği, kendi partilerinin dahi desteklemediği bir şey. ‘Bir an önce bu işten nasıl sıyrılırız’ diye düşünüyorlar ve onun için böyle şeyler söylüyorlar. Kaçmanın kapısını belki de şimdiden yapıyorlar. Biz herkesten görüş de aldık; başkanlık sistemini Burhan Kuzu dışında destekleyen de yok, bir de belki ‘başkan’ olmak isteyenler varsa onlar destekliyorlardır. Başkanlık sisteminin nesini müzakere edeceğiz, zaten yarı-diktatörlükte yaşıyoruz, üstüne bir de Anayasal bir diktatörlüğün peşinde mi koşacağız?” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com