Başkoruma iddiasına jet yanıt!

Başkoruma iddiasına jet yanıt!
Cumhurbaşkanlığı Abdullah Gül'ün Başkorumasının işkence yaptığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Cumhurbaşkanlığı, "Abdülhamit Çelik isimli şahsın yargılanıp hüküm giydiği bir davayla ilgili olarak yayımlanan kitabında, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı hakkında ileri sürdüğü tamamen asılsız iddiaya bugün bir gazete ve bazı internet sitelerinde yer verildiği görülmüştür. Söz konusu iddia, tamamen mesnetsiz ve asılsız olup, konuyla ilgili gerekli yasal yollara başvurulacaktır" açıklamasında bulundu.
 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Abdülhamit Çelik isimli şahsın yargılanıp hüküm giydiği bir davayla ilgili olarak yayımlanan kitabında, Cumhurbaşkanlığı Koruma Başkanı hakkında ileri sürdüğü iddiaların "tamamen asılsız" olduğu belirtilerek, "İddiaya bugün bir gazete ve bazı internet sitelerinde yer verildiği görülmüştür" denildi.
 
Açıklamada ayrıca söz konusu iddianın, "tamamen mesnetsiz ve asılsız olup, konuyla ilgili gerekli yasal yollara başvurulacağı" vurgulandı.
 
-İDDİA-
 
Ocak 2000'de Mumcu'nun katili olduğu iddiasıyla tutuklanan isimlerden biri de Abdülhamit Çelik'ti. Umut operasyonunda yakalanan 3 itirafçının "Bombayı İranlılar koydu. Biz yardımettik. Abdülhamit Çelik de tercümanlık yaptı" demesi üzerine Çelik gözaltına alındı. Örgüt üyeliğinden 5.5 yıl hapis yattı. İddiasına göre "Uğur Mumcu'yu ben öldürdüm" ifadesini işkence altında verdi. Mahkemede suçlamaları reddetti. Çelik, suikasttan 21 yıl sonra, yaşadıklarını, hakkındaki suçlamaları, sorgudaki işkenceleri "Uğur Mumcu'yu Ben mi Öldürdüm?" adlı kitabında anlattı.
 
Çelik, "'Uğur Mumcu'yu ben mi öldürdüm?' diye soruyorum. Hayır, ben öldürmedim. Uğur Mumcu suikastı kapsamında toplam 629 kişi gözaltına alındı, sorgudan geçirildi, kimisi de tutuklandı. Bu kişilerden 100'ü aşkını gördüğü işkenceler yüzünden 'Uğur Mumcu'yu ben öldürdüm' demek zorunda kaldı. O kişilerden biri de bendim. 9 gün boyunca işkencelere maruz kaldım. Sonunda önüme koydukları ifadeyi imzaladım" dedi.
 
Çelik kitabında ayrıca şu iddiayı öne sürdü:
 
"Bugün Cumhurbaşkanlığı'nın başkoruması, bizim davada en büyük işkenceci olarak görev yaptı. Bu durumu defalarca bildirmemize rağmen görevinde herhangi bir değişiklik olmadı."

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com