Başmüfettişler 'Usülsüzlük saptamadı'

Başmüfettişler 'Usülsüzlük saptamadı'
Eskişehir Belediyesine yönelik yapılan operasyonda 23 belediye çalışanı göz altına alınmıştı.

Belediyenin bazı ihalelerde yolsuzluk yaptığını iddia eden bazı AKP'li belediye meclis üyelerinin şikayetiyle başlayan süreçte incelemeler için şehir dışından gelen ekip görev aldı.

ÇİMLERİ SANTİM SANTİM ÖLÇTÜLER

Operasyonda şehir dışından getirilen ve özel oluşturulan polis ekibi görev aldı.

Polis, rapor hazırlarken ekilen çimleri, dikilen direkleri, köprü korkuluklarını santim santim ölçtü.

2006 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi “Porsuk, Masal Şatosu, Kentpark projelerini ihaleye çıkardı. İhaleye iki firma katıldı. Bunlardan biri Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan Eskişehir İmar İnşaat AŞ ve özel şirket olan HİPERBOL İmar İnşaat AŞ oldu. HİPERBOL 22 milyon 300 bin lira teklif verdi. Eskişehir İmar İnşaat ise 19 milyon 775 bin lira ile ihaleyi kazandı.
 
MÜFETTİŞLER BİR ŞEY BULAMADI
 
Bir grup AKP Belediye Meclis üyesi, ihalelerde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni İçişleri Bakanlığı’na şikayet etti.

Bakanlığın görevlendirdiği iki başmüfettiş, herhangi bir usulsüzlük saptamadı. Aynı konuyu inceleyen Sayıştay da suç unsuruna rastlamadı. Bazı AKP Meclis üyeleri, 2010 yılında aynı ihale dosyalarına ilişkin Eskişehir Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bilirkişiler, üç ayrı projede usulsüzlük yapıldığı yönünde rapor hazırlayınca savcılık da operasyon için düğmeye bastı.

Savcılığın talimatıyla eski Genel Sekreterler Erdin E., Zehra K., Genel Sekreter yardımcısı Gürsel T., ihaleyi alan Eskişehir İmar AŞ’nin Genel Müdürü Oruçhan T., Satın Alma Daire Başkanı Recai E.’nin de aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 8’i emniyette, 8’i savcılıkta serbest bırakıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, olayın siyasi komplo olduğunu belirterek, “Bu ihaleler Avrupa Yatırım Bankası kredisi ile yapıldı. 14 yıllık belediye başkanlığı döneminde böyle bir operasyon ilk kez yapılıyor. Ama bizi yıldıramazlar” dedi. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu destek için  bugün Eskişehir’de olacak.

TARAFTARDAN DESTEK
 
Eskişehirspor-Orduspor karşılaşmasında tribünlerden yazılı pankartla büyük destek gördü.
 
Taraftarlar “Adı Yılmaz, kendi Yılmaz, Bizi kimse yıldıramaz” yazılı pankart açarak polisin Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik olarak düzenlediği operasyona tepki gösterip Başkan Büyükerşen’e detek gösterisi yaptılar. Taraftarlar ayrıca uzun süre Büyükerşen’e, “Eskişehir seninle gurur duyuyor” diye slogan attı.  (VİE)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com