'Başörtü' tabusunu ne zaman yıkacak?

'Başörtü' tabusunu ne zaman yıkacak?
Yeni Şafak yazarı Recep Yeter yazdı...

Yeni Şafak yazarı Recep Yeter yazdı:

Hürriyet'te bayram...

Bir internet sitesinde Hürriyet çalışanlarının bayram kutlamasına ilişkin haber vardı. Yaklaşık 50 kişilik bir aile fotoğrafı çekilmiş. Enis Berberoğlu imzasıyla esprili bir kutlama haberi paylaşılmış. Bir çok yakın arkadaşım ve meslektaşım var aralarında...

Fotoğrafı görünce bir kaç yıl önceki bir anım geldi aklıma... Gazetecilik eğitimi verdiğim akademideki öğrencilerime gazeteleri gezdiriyordum. Birlikte hemen her gazeteyi gezdik, meslektaşlarımla tanıştırdım öğrencilerimi, sağolsun bir çoğu tavsiyelerini paylaştılar.

Hürriyet'i de gezelim istemiştim fakat akademinin yöneticisi olan arkadaş uyardı: 'Hocam, öğrenci arkadaşlarımız arasında başörtülü kızlarımız da olduğu için problem olur, gitmeyelim.' Bir önceki yıl öğrenciler arasında başörtülü kızlar da olduğu bilgisi verilmeden ziyarete gidildiği için nazikçe uyarılmış akademi... Üzülmüştüm.

Düşündüm de, Türkiye'de bir çok tabu yıkıldı. Ama Hürriyet Tovers binasındaki başörtülü gazeteci tabusu yıkılamadı gitti.

Hürriyet'in bayram fotoğrafında başörtülü çalışanların da olması Hürriyet'e ne kaybettirirdi ki? Kaybettirmeyi bırakın Türkiye'nin büyük gazetesi olma iddiasındaki bir gazeteye de çok şey katardı bence.

Toplumun her kesimine hitap etmek, toplumun tamamını sayfalara taşıyabilmek ancak herkesimden gazeteciler çalıştırmakla mümkün olur.

Hemşehrim Enis Berberoğlu'nun taassuba düşmanlığını ve bilgiye verdiği önemi biliyorum. Hürriyet'in tabularını da yıkacağına eminim. Türkiye'nin fotoğrafı yenileniyor ne de olsa...

Recep Yeter / Yeni Şafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com