Başörtülü Gördüğünüz Anda Kaçın!

Başörtülü Gördüğünüz Anda Kaçın!
Genelkurmayın resepsiyon genelgesi Adana'daki Cumhuriyet bayramı resepsiyonunda yaşanan skandalın ardında TSK'nın genelgesi çıktı...

Genelgeye göre önce davetliler arasında başörtülü var mı yok mu istihbaratı yapılacak, yoksa davete katılınacak. Resepsiyon esnasında tesüttürlü bir davetli gelirse ‘fark ettirmeden süratle terk edilecek’.

Adana’da düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna başörtülü davetliler gelince, resepsiyondaki subayların salonu terk etmesinin nedeninin TSK’nın yayınladığı bir genelge olduğu ortaya çıktı. Yurt çapındaki tüm birliklere gönderildiği öğrenilen genelgeyle, resepsiyonlara başörtülü davetlilerin katılması durumunda yapılacaklar adım adım sıralandı. Genelkurmay Kaynakları’ndan edinilen bilgiye göre “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda; Karşılamada bulunacak protokolün eşleri tesettürlü ise askeri personel programa katılmayacak. Eşler tesettürsüz ise salona girilecek ancak resepsiyon esnasında tesettürlü bayanlar görüldüğü takdirde süratle ve fark ettirmeden resepsiyon terk edilecektir” biçiminde birliklere bilgilendirme yapıldı.

İSTİHBARAT ÇALIŞMASI YAPILSIN

Ayrıca Garnizon Komutanları’nın tören ve resepsiyonlardaki tesettürlü bayan durumunu, tokalaşma krizi çıkmaması için önceden tespit ettirmek için istihbarat çalışması yapmaları da istendi. Bu bilgilendirme doğrultusunda, Askeri Personelin, başörtülü davetlilerin bulunduğu salonları sessizce terk ettikleri öğrenildi. Ancak bilgilendirmede, “fark ettirmeden” vurgusu yapılırken, Adana’da Askerlerin töreni terk etmesi fark edildi. 6. Kolordu komutanı Korg. Mehmet Eröz ve Adana Bölge Komutanı J. Tuğg. Ali Lapanta’nın katıldıkları Hilton oteldeki resepsiyonun  arka kapısından çıktıkları ve basına hiçbir açıklama yapmadan ayrıldıkları görüldü. • ANKARA star

Başörtüsüne göre protokolün krokisi

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/101031-014422-p14esli.jpg

Cumhuriyet Resepsiyonları için Garnizonlara verilen “sıvışın talimatı”nın dışında Karşılama Törenleri’ne de “başörtülü eş ayarı” yapıldığı ortaya çıktı. Garnizon Komutanlıklarına gönderilen talimatlarda, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi ile gelmesi veya gelmemesi durumuna göre iki alternatifli karşılama düzeni geliştirdi. Gül’ün eşi ile birlikte gelmesi halinde; normal şartlarda validen hemen sonra protokolde yer alması gereken Garnizon Komutanı, Aslan Güner olayında olduğu gibi protokolün karşı tarafında bir yerde durarak Hayrunnisa hanımla el sıkışmak zorunda kalmayacak. (Şekil-1)

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/101031-014444-p14essiz.jpg

Gül’ün, eşsiz gelmesi halinde ise normal protokol düzeni uygulanacak. (Şekil-2)

Aynı şekilde İl Valisi’nin eşi başörtülüyse, törenlerde benzer biçimde dizilim uygulanacak.

AddThis Button BEGIN
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com