Başörtülü öğrenciye ödülünün verilmediği iddiası

Başörtülü öğrenciye ödülünün verilmediği iddiası
BEM-BİR-SEN Kütahya Şube Başkanı Yılmaz Yaman, Domaniç ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği liselerarası gençlik koşusunda dereceye giren İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Şeyma Bilge'ye hak ettiği ödülü başörtülü olduğu gerekçesiyle verilmedi
BEM-BİR-SEN Kütahya Şube Başkanı Yılmaz Yaman, Domaniç ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği liselerarası gençlik koşusunda dereceye giren İmam-Hatip Lisesi öğrencisi Şeyma Bilge'ye hak ettiği ödülü başörtülü olduğu gerekçesiyle verilmediğini söyledi.
Yaman, ödül törenine alınmayan Şeyma'nın madalyası, onun adına başı açık arkadaşına verildiğini belirterek, "Ödül törenine alınmayan Şeyma'nın madalyası, onun adına başı açık arkadaşına verildi. Ülkemizin darbeler ve darbecilerle hesaplaştığı insan hak ve özgürlüklerinde ileriye gitmesi için adımların atıldığı bu dönemde hala eski baskıcı zihniyetin uygulamalarına devam edilmesini anlamakta zorlanıyoruz. Başörtülü kızımıza ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapan kim veya kimler ise bu cesareti nereden aldıklarını merakediyoruz.Başörtülü veya başörtüsüz vatandaşlarımızın herhangi bir sebeble ayrımcılığa tabi tutulmalarını kınıyoruz.Yetkililerimizden başörtülü kızımıza ikinci sınıf vatandaş muamelisi yapanlarla ilgili bir açıklama bekliyoruz" dedi.
MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ KAMİL UÇAN: 
"BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİNİN MAĞDURİYETİ DERHAL GİDERİLMELİDİR"
Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Kamil Uçan, Domaniç ilçesinde, bir öğrencinin derece elde ettiği halde başörtülü olduğunu gerekçesiyle ödülünün verilmemesine tepki gösterdi. Uçan, "Ödül töreninde yaşananlar ve ilimizin böyle bir konuyla anılmış olması, toplumun bütün kesimleri gibi Memur-Sen ailesini de derinden yaralamıştır" dedi. 
Uçan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Domaniç ilçesinde yapılan atletizm gençlik koşusunda derece yapan ve yarışmayı 3. olarak bitiren başörtülü bir öğrencimize, kazandığı ödül, öğrencimizin başörtülü olması sebebiyle, kendisine ulaştırılmak üzere başka bir öğrenciyle gönderilmiştir. Öğrencimiz de ulaşan ödülü veriliş yöntemine tepkisini göstererek ‘’ben bu ödülü hakkımla kazanmıştım.’’ diyerek okul idaresine geri iade etmiştir.
Domaniç ilçemizdeki konuya sebep olan, hatta öncesinde, tören alanına derece yapan öğrenciler başörtülü olarak gelmesin, diyerek okul idarelerine haber gönderen idarecilerimizin cüretinin kaynağını merak ediyoruz. Ülkemizde sivil bir anayasanın oluşturulması, ülkemizin sivilleşmesi, özgürleşmesi, demokratikleşmesi toplumun bütün kesimlerinde konuşulurken, Ülkemizin darbeler ve darbecilerle hesaplaştığı insan hak ve özgürlüklerinde ileriye gitmesi için adımların atıldığı bu dönemde hala eski baskıcı zihniyetin uygulamalarına devam edilmesini anlamakta zorlanıyoruz. Ordu Evlerinde bile kılık kıyafetle ilgili yönetmelikler değiştirilirken, bu vb. davranışlar içine girilmiş olmasını esefle ve üzüntü ile karşılamış bulunmaktayız.Bu olay, çeşitli projelerle milyarlarca lira harcayarak kızlarımızın okula gitmesini sağlamak için çalışmamızın anlamsızlaştığının açık bir örneğidir. Biz Memur-sen ailesi olarak diyoruz ki; bu ülkede kamusal alan adı altında başörtülü kızlarımız, annelerimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz çok bedeller ödedi, yeni bedeller ödetilmesin ve toplumun bütün bireyleri birbirine saygı göstermeyi öğrensin.
Ayrıca Yeni anayasa “din ve vicdan hürriyetini” teminat altına almak zorundadır. ‘’Kamusal alan’’ adına yapılan dayatmalar ve meşru olmayan yasal düzenlemeler bir an önce son bulmalıdır. Bu ülkede zulüm bitene kadar saçmalıklarla mücadele etmek akıl sahibi herkesin görevidir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com