Başörtüsüne iptal başvurusu!

Başörtüsüne iptal başvurusu!
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, demokratikleşme paketiyle getirilen kamuda başörtüsü serbestisi ile ilgili yönetmeliğin iptali için Danıştay'a başvurdu.

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”in iptali için Danıştay’a başvurdu.

Tanal, dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın yürürlüğe konulmasına ilişkin kararla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan kadın personelin başı örtülü olarak görev yapabilmelerine izin verildiğini hatırlattı.

İtiraz nedenlerini de sıraladığı dava dilekçesinde söz konusu kararın uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğmasına neden olacağını savunan Tanal, “Kararın açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ve yapılan yargılama sonucunda değişikliğin iptaline, yargılama giderleri ve ileride doğabilecek vekalet ücretinin davalı idareye yükletilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim” ifadesine yer verdi.

CHP TBMM Grubu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıda, yeni dönem yasama çalışmaları başta olmak üzere, yerel seçim hazırlıkları, yeni anayasa çalışmaları, demokratikleşme paketindeki düzenlemeler ile gündemdeki siyasi gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi.

“KAMUDA TÜRBAN TOPLUMU BÖLER, ANADİLDE EĞİTİM ÜLKEYİ BÖLER”

Toplantı çıkışında konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”in iptali için Danıştay’a başvurmasıyla ilgili soru üzerine de kılık kıyafet yönetmeliği ile kamuda türbanın serbest olduğunu ama bir öğretmenin pantolon giymesinin yasak olduğunu belirtti. Altay, “Bu hükümetin niyetini göstermesi açısından çok bariz. Yönetmeliğin ‘kadının’ ibaresinden sonra gelen ilk cümlesi kalkıyor ama ikinci cümlesi kalıyor. Yani kısa kollu tişört, pantolon, askılı giymek hala yasak, yasakçı zihniyetin en açık örneğidir. Lafı dolandırmaya gerek yok, kamuda türban toplumu böler, anadilde eğitim ülkeyi böler. Gerisi teferruat” diye konuştu.

BAŞVURU KİŞİSEL

Tanal’ın başvurusunun kişisel olup olmadığının sorulması üzerine de Altay, başvuruyu basından öğrendiğini belirterek, kurumsal olarak CHP’nin bir başvurusu olmadığını söyledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com