Başsavcıdan şok açıklama!

Başsavcıdan şok açıklama!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, AKP’ye yolsuzluk soruşturması yaparken, soruşturma dosyası elinden alınan TMK Savcısı Muammer Akkaş’la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Savcı Akkaş’ın yaptığı yazılı açıklamada “yalan yanlış bilgiler verildiğini belirten” Başsavcı Çolakkadı’nın açıklamalarından önemli bölümleri şöyle:

"KURALLARA UYMADI"

Çolakkadı, Muammer Akkaş'ın soruşturmanın engellendiği iddiasını yalanladı.

Çolakkadı, soruşturmaların nasıl yapılacağına ilişkin yayınlanmış bir kitap olduğunu söyledi. Önemli olayların Başsavcıya bildirilmesi zorunluluğunun olduğunu söyleyen Çolakkadı, bunun olmaması durumunda kaos olacağını söyledi. Çolakkadı, 2 yıldır başka isimlerle, hiç kayıt alınmadan sürüdürülen soruşturmalar yapıldığını söyledi. Akkaş'ın kurallara uymadığını iddia eden Çolakkadı "kurallara uymayan savcıların soruşturmalar başka savcılara verilir" dedi.

"SAVCI KENDİ SORUŞTURMA BÖLGESİ OLMAYAN ALANA MÜDAHALE ETTİ"

Muammer Akkaş'la görüştüğünü söyleyen Çolakkadı, cebir ve şiddet olmayan soruşturmalarda TMK'nın devreye giremeyeceğini söylerken; Akkaş'ın kendi soruşturma bölgesi olmayan alanlara da müdahale ettiğini söyledi. Çolakkadı, Akkaş'ın soruşturmayı medyaya sızdırdığını, medyanın gücünü arkasına almaya çalıştığını söyledi.

Çolakkadı soruşturmaya 5 savcının dahil olduğunu söylerken, "bir savcı her şeyi medyaya aktarır mı" diye sordu.

ÇOLAKKALDI'NIN AÇIKLAMALARINDAN ÖNEMLİ SATIR BAŞLARI:

-Basına yalan yanlış bilgiler verildi. Savcılar rastgele soruşturma başlatamaz. Savcılar soruşturmadan başsavcıyı haberdar etmeli.

-Başsavcılığımız 200 kadar savcıyı bünyesinde barındırıyor, bu 200 savcı rastgele kendi kendine ne soruşturma başlatır ne de bitirir.

-Huzurunuzda ilan ediyorum. 35 senedir bu mesleğin içindeyim, kimseden emir almadım,almam. Terör mahkemelerinde çalışmış bir savcıyım. Benim tüm amacım, hukuk uygulansın.

-Soruşturmayı böyle medyaya aktarmak suç değil mi peki?

-Bakan'la görüşsek, neden saklayayım? Adalet, hukuk neyi gerektiriyorsa bu yapılacaktır.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com