''Başta Apo ve herkes özgür olmalı, süreç böyle işleyecek''

''Başta Apo ve herkes özgür olmalı, süreç böyle işleyecek''
Terör örgütü PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan'dan şok açıklamalar!

Terör örgütü PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan, sürecin üç aşamadan oluştuğunu ifade ederek, “Birinci aşama ateşkes ve güçlerimizin geri çekilmesidir. İkici aşama ise Türk devleti ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesidir. Üçüncü aşama normalleşme ve özgürleşme sürecidir.

Terör örgütü PKK’nın liderlerinden Murat Karayılan, sürecin üç aşamadan oluştuğunu ifade ederek, “Birinci aşama ateşkes ve güçlerimizin geri çekilmesidir. İkici aşama ise Türk devleti ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesidir. Üçüncü aşama normalleşme ve özgürleşme sürecidir. Toplumsal barış projeleri oluşturulmalıdır. Eşitlik ve özgürlük oluşmalıdır. Bu esasta herkes bu özgür ve demokrat kesime katılmalıdır. Başta Apo ve herkes özgür olmalıdır. Bu çerçevede gerillanın silahsızlanması gündeme girer. Süreç böyle ilerleyecek” dedi.

ANF’ye göre, Karayılan, çözümün diyalogla olabileceğini ifade ederken, geri çekilmenin Kürt sorunun çözümü için olduğuna dikkat çekti. Karayılan şöyle konuştu:

“Çünkü Türk devleti Apo ile müzakere gerçekleştirdi. Bunun sonucunda bugün bu süreç ilerliyor. Bizimle önder İmralı arasında BDP heyetinin gidiş gelişleri oldu. Mektuplar gidip geldi, mektuplar İmralı’dan bize bizden de İmralı’ya gidip geldi. Bunların üzerine biz bir sonuca ulaştık. Biz öyle bir süreç yürütmeliyiz ki, Kürt davası demokratik yollar ile sonuçlansın. Böyle bir gündemiz var. Tüm halkımız, Türkiye’deki halkalar ile süreci izleyenler bilsin ki bu son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu yeni bir sürecin başlangıcıdır. Biz Türkiye sınırlarındaki silahlı güçleri geri çekmek istiyoruz. Bunun yanında siyasi bir hamle yürütelim.

Demokratik kurtuluş hamlesi ile özgür bir yaşamın hayat geçilmesi için çalışıyoruz. Eğer bu süreci geniş, siyasi, tarz olarak yürütürsek Kürt halkının özgürlük mücadelesi bu süreç sonunda amacına ulaşacaktır. Bu bilinsin ki bu geri çekilmeyi tamamlarsak ikinci aşama başlayacak. Çünkü bu süreç üç aşamadan oluşuyor.

Birinci aşama ateşkes ve güçlerimizin geri çekilmesidir. İkici aşama ise Türk devleti ve hükümetin sorumluluklarını yerine getirmesidir. Sorumlulukları Kürt sorununun çözümü için yasal adımlar atmalıdır ve reforma ihtiyaç vardır. Durumun iyi olması için korucuların, özel hareket timleri ve özel savaş güçlerini kaldırmalıdır. Korucular da Kürt’tür, biz onlara karşı değiliz. Bu sistem artık kaldırılmalıdır.”

-“KÜRT SORUNU BU ÜÇ AŞAMA İLE ÇÖZÜLECEK”-

“Türkiye’yi demokratikleştirecek, Kürt inkârını kaldıracak, Kürt varlığını kabul edecek ve Kürt halkının özgürlüğünü kabul edecek, bunun yanında farklı kimlik, inanç, mezhepte olanların eşitlik ve onların özgürlüğünde garanti altına alınmalıdır” diyen Karayılan, “Bunlar ile ilgili yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Biz bu esaslara dayanarak güçlerimizi geri çekiyoruz. İmralı’daki müzakereler bu aşamaya ulaşmıştır. Artık biz güçlerimizi geri çekelim sonra da Türk hükümeti ve devleti Kürt sorunu çözülsün diye adımlar atmalıdır. Bunların adım atmalarını bekleyeceğiz. Eğer Türk devleti ve hükümeti adım atarsalar üçüncü aşamaya geçeceğiz. Üçüncü aşama normalleşme ve özgürleşme sürecidir. Toplumsal barış projeleri oluşturulmalıdır. Eşitlik ve özgürlük oluşmalıdır. Bu esasta herkes bu özgür ve demokrat kesime katılmalıdır. Başta Apo ve herkes özgür olmalıdır. Bu çerçevede gerillanın silahsızlanması gündeme girer. Süreç böyle ilerleyecek. Kürt sorunu bu üç aşama ile çözülecek. Biz bu esaslar doğrultusunda çalışıyoruz. Bunun için herkes görevlerini yerine getirmelidir. Halkımız bilsin ki biz böyle bir proje üzerinde adımlar atıyoruz. Biz siyasi çalışmaları yükseltmeliyiz. Bunanla sonuca ulaşacağız” dedi. (BCK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com