Basur sorunu ve korunma yolları

Basur sorunu ve korunma yolları
Basur korkulu bir rüya sayılabilir. İşte korunmak için yapmanız gerekenler.

Basur korkulu bir rüya sayılabilir. İşte korunmak için yapmanız gerekenler.
Düzenli günlük sıcak banyo : On dakikalık bir makat bölgesine sıcak duş iyi gelecektir. Kan dolaşımı hızlanır ve temizlenecektir.
2-Tuvalet temizliği önemlidir: Tuvalet sonrasında tahriş edici kuru tuvalet kağıtları yerine yumuşak olanları seçin ve bol su ile yıkanın.
3- Kabızlığa dikkat edin :Sertleşen dışkı çatlaklara ve zorlamadan dolayı da basura sebeb olabilir. Bol lifli besinler tüketmelisiniz. Düzenli beslenmeli ve bol sıvı almalısınız. Spor yapın.
4- Düzenli tuvalet alışkanlığı edinin : Günün aynı saatleri içinde tuvalet alışkanlığı edinmelisiniz. Tuvalet ihtiyacınızı ertelerseniz eğer bu size kabızlık olarak geri dönebilir.
5- Tuvalette çok ıkınmayın, dergi okumayın : Çok fazla ıkınma karın içindeki basıncı artırır ve makat bölgesinde kadın akım hızını azaltır. Hemeroid damarlarında kan birikime sebep olur ve bu sayede hemoroid memelerinde kanama yada şişme olabilir.
6- Sıcak tutun : Kan dolaşımı soğuk yerlere oturduğunuzda azalacaktır. Böylece makat etrafında aniden ağrılı şişmeler olabilir.
7- Aynı pozisyonda uzun süre beklemeyin : Oturarak yada ayakta iken uzun süreli aynı pozisyonda beklemeyin. Kan akım hızını azaltır ve bu hemoroid memelerin büyümesine ve şişmesine sebep olur. Arada poziyon değiştirin ve hareket edin.
8- Uzun süreli araba kullanmaktan kaçının : Otobüs, minibüs ve taksi şoförleri uzun yolda olduklarından dolayı fazla etkilenirler. Bu sebepten dolayı da belli aralarda mola vermelisiniz.Kalkın ve bu molalarda yürüyün.
9- Baharat ve alkonden uzak durun : Çok fazla alkol almak kan akımını değiştirir ve hemoroid memelerinin şişip kanamasına neden olabilir. Yine baharatlı besinler de fazla alınırsa eğer dışkı sırasında bölgede tahriş yapabilir ve ağrılara neden olabilir.
10- Muayane şart: Eğer makat şikayetiniz varsa eğer bunu önemseyin ve sakın ihmal etmeyin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com