Başvurular bugün sona eriyor

Başvurular bugün sona eriyor
Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar Valiliklerince kurulan birlik tarafından düzenlenen ''1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması''na başvurular, 30 Eylülde sona erecek.

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar Valiliklerince kurulan birlik tarafından düzenlenen ''1. Frig Vadileri Fotoğraf Yarışması''na başvurular, 30 Eylülde sona erecek.

Kütahya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, üç ilin valiliklerinin ortak olduğu Frigya Kültür Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM), Frig medeniyetinden izlerin yer aldığı Frig Vadisi'ndeki kültürel mirasın tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla fotoğraf yarışması düzenledi.
Frig kültürel mirası ve Frigya teması işlenmesi koşuluyla konusu serbest bırakılan, sadece Frig Vadisi ile çevresinde çekilen fotoğrafların kabul edileceği yarışmaya, bir yarışmacı en fazla 4 fotoğrafla katılabilecek.
Fotoğraf Sanatı Kurumu görevlisi Ahmet Bozkurt'un sekretaryasını yürüttüğü yarışma için fotoğraflar, elden ya da posta yoluyla bu kurumun Ankara'daki adresine ulaştırılacak.
13 Eylülde başlayan ve 30 Eylülde sona erecek başvuru kabul işlemlerinin ardından 9 Ekimde toplanacak seçici kurul, dereceye giren eserleri belirleyecek. Sonuçlar 15 Ekimde ilan edilecek ve dereceye giren 3 fotoğraf ile jürinin sergilenmeye değer bulduğu 50 fotoğraf, 20 Ekimde Eskişehir Müze Müdürlüğünde sergilenecek. Sergi daha sonra birer hafta süreyle birlik üyesi üç ilde yinelenecek.
Birinciye 3 bin lira, ikinciye 2 bin lira, üçüncüye 1000 lira, sergilenecek 50 fotoğrafın sahiplerine her bir fotoğraf için 100'er lira para ödülü verilecek.
Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye ''www.frigvadisi.org'' internet adresinden ulaşılabiliyor.
MÖ 900-600 yılları arasında Frigler tarafından iskan edildiği bilinen vadide, Friglerin ana tanrıçası Kybele'ye adanmış açık hava tapınakları, savunma amaçlı yapılar, kayaların oyulmasıyla yapılan barınaklar, mezar odaları, ağıl ve ahır olarak kullanılan mekanlar, sarnıç ve ambarlar, kilise ve şapeller, Kapadokya'daki peri bacası oluşumlarının benzerleri bulunuyor. Vadi, kuzeyde Eskişehir'in Gökçekısık köyünden güneyde Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine, doğuda Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinden batıda Kütahya'nın Sabuncupınar ve Ovacık-İnli köylerine kadar olan bölgeyi kapsıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com