Batı Afrika Ülkesi Gine Bisaau'ya şefkat eli

Batı Afrika Ülkesi Gine Bisaau'ya şefkat eli
Batı Afrika'nın 1 milyon 647 bin nüfuslu ülkesi Gine Bisaau'ya, Uşak ve Kütahyalı gönüllü doktorlardan şefkat eli uzanıyor. Afrika ülkelerine sağlık yardımı amacıyla birçok defa giden Opr. Dr. Fahrettin Er ve Opr. Dr. Erol Uysal, 3 Mayıs 2011'de 1

Batı Afrika'nın 1 milyon 647 bin nüfuslu ülkesi Gine Bisaau'ya, Uşak ve Kütahyalı gönüllü doktorlardan şefkat eli uzanıyor. Afrika ülkelerine sağlık yardımı amacıyla birçok defa giden Opr. Dr. Fahrettin Er ve Opr. Dr. Erol Uysal, 3 Mayıs 2011'de 100 kişiyi ameliyat etmek için Gine Bisaau'ya gitmeye hazırlanıyor.
Ameliyat malzemelerini bugün Batı Afrika'ya gönderen Uysal, yaptığı basın açıklamasında oralardaki insanlarının her türlü yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Opr. Dr. Uysal, “Afrika'daki insanların, acil sağlık hizmetlerine de ihtiyacı var. Birçok Afrika ülkesinde bırakın hastaneyi, sağlık hizmetlerinde kullanılacak ne bir malzeme ne de bu imkânları kullanacak doktorları var. Gitmeyi planladığımız Gine Bissau'da halkın büyük bölümünde katarakt olduğunu tespit ettik. Bu insanları ameliyat edecek doktorların da olmadığını öğrendiğimizde yardım eli uzatmaya karar verdik.” dedi. Daha önce de Afrika'ya sağlık taraması ve ameliyat için gittiğini hatırlatan Uysal, “Bundan önce Orta Afrika Cumhuriyeti'ne gittik. 40 yaş üzerindekilerin yüzde 70-80'inde katarakt olmasına rağmen ameliyat yapılamadığını gördük. Gücümüz nispetinde yapmaya çalıştık. Şimdi de Gine Bissau'ya gitmeyi planladık.” şeklinde konuştu.
Uşak Çalışanlar Derneği (USADER) olarak sınırötesi hizmetlere devam edeceklerini vurgulayan Erol Uysal, “Tespit ettiğimiz bu ve benzeri ülkelere acil sağlık hizmeti ulaştırabilme çerçevesinde oluşturduğumuz organizasyonla tüm cerrahi ve tıbbi sarf malzemeleriyle ilaçları tarafımızdan karşılanmak üzere 100 katarakt ameliyatı için 3 Mayıs'ta yola çıkıyoruz. Bir kişiyi bile karanlıktan kurtarıp ışığa kavuşturabilirsek ne mutlu bize diye.“ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com