Batı Trakya'da "hatim" törenleri

Batı Trakyada hatim törenleri
Hatim törenlerinde kurs öğrencilerinin sure okumasının yanısıra şiirler ve ilahiler de söyleniyor

GÜMÜLCİNE (AA) - Batı Trakya’da, seçilmiş Gümülcine ve İskeçe müftülüklerine bağlı faaliyet gösteren Kuran kursları öğrencilerinin hatim törenleri bu yıl da coşkuyla gerçekleşiyor.

Eğitim yılının sonuna yaklaşıldığı dönemde birçok köyde düzenlenen hatim törenlerinde kurs öğrencileri Kur'an-ı Kerim'den sureler okuyor. Törende öğrenciler ayrıca şiirler okuyor, ilahiler söylüyor.

Batı Trakya'da gelenek haline gelen hatim törenleri, bayram havasında gerçekleşirken, soydaşların bir araya gelmesine vesile oluyor. Türkiye'nin Gümülcine Başkonsolosu İlhan Şener'in onur konuğu olarak bulunduğu törenlere başta seçilmiş Gümülcine ve İskeçe müftüleri İbrahim Şerif ve Ahmet Mete’nin yanı sıra Türk Azınlık ileri gelenleri katılırken, törenlerin sonunda köy halkının hazırladığı yemekler konuklara ikram ediliyor.

İskeçe'de bu yıl, başta Şahin Köy olmak üzere, Kıra, Bratankova, Sadnovisa, Gökçepınar, Salıncak ve Nasvaklı’da, Gümülcine'de ise Yalımlı, Yassıköy ve  Arabacıköy'de  düzenlenen hatim törenleri başarıyla gerçekleşirken, katılımcılar duygulu anlar yaşadı.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete Yalımlı da büyük bir katılımla gerçekleşen hatim töreninde yaptığı konuşmada, geçen yıl yapılan düzenlemenin ardından Türklerin tepkilerine rağmen uygulamaya konulan "240 İmam Yasası"na değinerek, bununla müftülükler tarafından camilerde yapılan Kuran kurslarının hedef aldığını söyledi.

-"Azınlık çocukları asimile edilmek isteniyor"-

İmam Yasası ile devlet okullarında din dersini Yunanca vermek suretiyle İslam'ı çarpıtarak azınlık çocuklarının asimile edilmesinin hedeflendiğini belirten Mete, Türk velilere bu konuda dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ise çocukların küçük yaşta dinini doğru şekilde öğrenmelerinin önemini vurgulayarak, Kuran kurslarına katılan öğrencileri ve velilerini tebrik etti. Batı Trakya'da, seçilmiş müftülükler bünyesinde birçok kent ve köylerde faaliyet gösteren Kuran kursları, Türk öğrencilere okul saatlerinin dışında camilerde Kuran kursları veriyor. Eğitim dönemi sonunda kurslara katılan öğrencilere hatim merasimleri düzenleniyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com