Batıkent-Sincan metro hattı açılış töreni

Batıkent-Sincan metro hattı açılış töreni
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:- "Ankaralılaların yıllardır hasretle beklediği, başkent trafiğine nefes aldıraçak kent içi raylı sistem hamlesinin ilk adımı olan Batıkent-Sincan hattını açmaktan büyük mutluluk duyuyorum"- "Kızılay-Çayyol

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Batıkent-Sincan hattını planlanandan 11 ay önce Ankaralıların hizmetine sunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kızılay-Çayyolu hattını da 1 ay içinde hizmete açacağız" dedi.

Elvan, Batıkent-Sincan metro hattının Harikalar Diyarı'ndaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ankaralıların yıllardır hasretle beklediği, başkent trafiğine nefes aldıracak kent içi raylı sistem hamlesinin ilk adımı olan Batıkent-Sincan hattını açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile 25 Nisan 2011 tarihinde imzaladıkları protokolle Kızılay-Çayyolu, Batıkent-Sincan ve Tandoğan-Keçiören metro hatlarının yapım işini devraldıklarını hatırlatan Elvan, sözleşme gereği hatların 2014 sonunda tamamlanmasını öngörüldüğünü ifade etti.

Ankaralıları metrolarına kavuşturmak için imkansız denileni başardıklarını belirten Elvan, normal bitiş tarihinden 11 ay önce Batıkent-Sincan hattını hizmete sokacaklarını söyledi. Elvan, ilk etapta hatta toplam 8 set ile 8-10 dakika sefer aralığıyla hizmet verileceğini, yıl sonunda sefer aralıklarının 2 dakikaya düşeceğini kaydetti.

Bakan Elvan, Kızılay-Çayyolu hattını da 1 ay içinde, Keçiören-Tandoğan hattını da 2014 sonunda hizmete alacaklarını bildirdi.

Bütün hatlar devreye girdiğinde günde toplam 1 milyon 200 bin yolcu taşıyabilecek bir sistemin oluşacağını dile getiren Elvan, şöyle devam etti:

"Bakanlığımız tarafından Ankara için çok gerekli ve faydalı olacağı düşünülen 2 ayrı hat için daha çalışmalar yapılmaktadır. Kızılay-Esenboğa Havalimanı hattında proje ve etüt çalışmaları son aşamaya gelmiştir. Uygulama projesinin tamamlanmasıyla yapımına başlanabilecektir. Yaklaşık 3,5 kilometrelik Gar-Kızılay hattı için de tamamen yer altında olacak şekilde proje çalışmaları başlamıştır.

Metro hatlarının işletmeye hazır hale getirilmesinde gösterdiğimiz başarı, aynı şekilde, yeni hatlarda çalışacak metro araçlarının temininde de gösterilmiştir. Sözleşmeye göre ilk araç nisan ayı içinde gelecekti. Bu süreyi 9 ay öncesine çektik ve bugüne kadar 43 aracı teslim aldık."

Bakan Elvan, geçen yılın nisan ayında 110 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye-Çin ortaklığında metro araçları üretim tesisinin temelini attıklarını hatırlatarak, "Fabrikanın bu yıl içinde üretime başlayacağını öngörüyoruz" dedi.

Elvan, yerlileştirme hamlesinin, metro araç ihtiyacının karşılanmasında dışa bağımlılığını önlemesi ve yerli sanayinin geliştirilmesi açısından önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

-Eski Bakan Yıldırım'ın mesajı-

Bu arada törene katılamayan eski Bakan Binali Yıldırım gönderdiği mesajda, Türkiye'nin dünyada ses getiren birçok projesini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Marmaray başta olmak üzere Yüksek Hızlı Tren, havalimanları gibi büyük projeleri hayata geçirirken en büyük desteği millettin dualarından aldıklarını belirten Yıldırım, mesajında şunları kaydetti:

"Bu sayede yapılamaz denilenleri yaptık, aşılamaz denilenleri aştık. 11 yıl içinde milletimizin nice hayalini gerçeğe dönüştürdük. Ankara metroları da bu eserlerden biri oldu. Bakanlığın prestij projeleri arasındaki yerini aldı. Bu hizmetlerin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyorum."

Muhabir: Erdal Çelikel
Yayınlayan: Hamdi Çelikbaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com