Batsın mı böyle gazetecilik?

Batsın mı böyle gazetecilik?
Medya özgürlükler anlamında zor günler geçirirken tiraj raporları okuyucunun tarafsızlıktan ödün veren medyayı affetmediğini gösteriyor. Holding gazeteciliği her geçen gün kan kaybediyor.

SANSURSUZHABER.COM | ANALİZ  Başbakan Erdoğan, Apo-BDP görüşmesi, yaygın adıyla İmralı zabıtlarını manşetten veren Milliyet Gazetesini sert eleştirerek “batsın böyle gazetecilik” demişti. Medya ‘batma korkusu’ndan olsa gerek bunun üzerinde çok duramadı. Ancak istatistik acımasız bir bilim dalıdır ve gerçekleri yüzünüze şamar gibi vurmaktan çekinmez.

28 Şubat’da Milliyet Gazetesi’nde yayımlanan İmralı zabıtları, Patron Demirören’lerin Erdoğan’ın gazabından çekinip refleks göstermelerine sebep olup birkaç ismin gazeteden kovulmasıyla sonuçlandıysa da artan tirajla yüzlerini güldürdü. Tutanaklardan önceki haftalarda 180 bin bandında olan Milliyet’in haftalık ortalama satışı Mart ayının son haftasında 200 bin bandına merdiven dayamıştı. Diğer yandan tutanaklara ulaşıp yayınlayan Namık Durukan’a da gazetecilik ödülleri verilmeye başlandı. En son Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nden Jüri Basın Özgürlüğü Ödülü’nün layık görüldüğü Namık Durukan artık tanınan bir gazeteci. Bir ‘batmışlık’ da söz konusu değil.

HABERTÜRK’ÜN DURUMU

Diğer yandan içler acısı bir örnek var karşımızda. Ciner Medya Grubuna bağlı olan Habertürk Gazetesi. Habertürk iyi-kötü genç yaşına rağmen ciddi bir başarım ivmesi yakalamış bir gazeteydi. Ancak ne olduysa yönetime AKP kontenjanından bir isim girdiğinde oldu.
Fatih Saraç ismini sitemizi takip edenler hatırlayacaklardır. BİM, Yeni Şafak gibi kurumların eski ortaklarından olan Saraç, Ciner Grubunun UCZ marketlerinde de en tepedeki isim. BİM’in işletme mantığı ile A101 marketlerini kuran Saraç Başbakan Erdoğan’a da yakın bir isim. Aynı zamanda Turgay Ciner ile birlikte Kasımpaşa Spor’da yönetim kurulundalar. İşte bu isim Habertürk’te Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olmuştu.

Bu değişiklikten sonra Habertürk grubu televizyonu, gazetesi ve internet sitesi ile gözle görülür bir AKP yanlı yayıncılığa başladı. Özellikle sosyal medyada çokça eleştirilen Erdoğan’ın katıldığı Fatih Altaylı’nın Teke Tek programını hatırlayacaksınız. Altaylı; canlı yayında Erdoğan’a dualar etmiş, hızını alamayıp “efendim işiniz yoksa programı sabaha kadar sürdürebiliriz, bizim işimiz bu” demişti!

ÜSTGEÇİTLERDE BEDAVA GAZETE DAĞITIMI

Aşağıdaki tabloda da açıkça görüldüğü gibi 220 bin bandından 180 bin bandına kadar düşen Habertürk ciddi kan kaybetti. Ancak son 5 haftadaki yükselmenin yapaylığını düşüş ivmesinin keskin kırılışından anlamak mümkün. Tabi ki uzun soluklu olmayacaktır. 20 Mart’ta medya sitelerinde ‘Üstgeçitlerde bedava gazete’ başlıklı bir haber vardı. Haberin fotoğrafında bir deste Habertürk Gazetesi göze çarpıyordu. Yanlı yayıncılık sonrası göze batan tiraj düşüşüne çözüm arayışının gazetecilik mesleği adına utanılacak sonucudur bu fotoğraf.

Bunlar tabi ki karşılıksız kalmadı. Pek ‘vefalı’ olduğunu bildiğimiz Başbakan Erdoğan en son termik santral açılışında Turgay Ciner’in elinden tutup kaldırmış ve “bu memlekete daha fazla Cinerler lazım” demişti.
Biz de ‘bu memlekete bağımsız gazeteler ve gazeteciler lazım’ diyoruz… (KKO) SANSURSUZHABER.COM | ANALİZ

Son 31 Haftaya ait tiraj raporu:

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com