Bayburt'ta öğrencilerin yurttan atıldığı iddiası

Bayburtta öğrencilerin yurttan atıldığı iddiası
Bayburt’ta üniversite öğrencilerinin kaldığı özel yurtta, Başbakan Erdoğan ve AK Parti aleyhine video izletilmesine, AK Parti'ye oy verilmemesi telkinlerine karşı çıkan 5 öğrenciye yurttan çıkmaları için baskı yapıldığı iddia edildi

BAYBURT (AA) - Bayburt'ta üniversite öğrencilerinin kaldığı özel yurtta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti aleyhine video izletilmesine, AK Parti'ye oy verilmemesi telkinlerine karşı çıkan 5 öğrenciye yurttan çıkmaları için baskı yapıldığı iddia edildi.

Yurdun önünde gazetecilere açıklama yapan öğrencilerden Murat Sarp, kaldıkları yurdun cemaat yurdu olduğunu ve bu yurdu dini hassasiyetleri olan bir yer bildikleri için tercih ettiklerini belirterek, "Din kültürü öğrencisiyiz. Biz burada bir şey öğrenmeye, cemaatin eski hüviyetine güvenerek geldik. Şimdi AK Parti'ye düşman bir politika izledikleri, biz de o politikaya karşı çıktığımız için bize cephe aldı hepsi" dedi.

Sarp, yurtta kalan öğrencileri sömestr tatilinde Bayburt'tan Erzurum'a götürdüklerini iddia ederek, şunları söyledi:

"'Abi'lere sorduk, 'nereye gidiyoruz' diye. 'Abi' de 'çok önemli dini bir sohbet var, çok güzel şeyler anlatılacak' dedi. Biz Erzurum'a gittik. Kolejlerinin spor salonlarında 3 bin kişi, 5 bin kişiyi toplamışlar, Recep Tayyip Erdoğan aleyhine slogan attırıyorlar. Biz orada linç tehlikesini göze alarak Recep Tayyip Erdoğan'ı destekledik. Orada onu alkışladık. Onların alkışladıklarını biz yuhaladık. Herkesin görüşü farklı olabilir ama bize göre yanlış politikalarını desteklemediğimiz, karşı çıktığımız için bugün bizi böldüler. Biz yurtta 40 kişiyiz. Sadece 5'imizi, sesi çıkanları buradan ayırdılar."

Erzurum'daki spor salonunda Başbakan'ı yuhalattıklarını öne süren Sarp, "Başbakan'ın sözünü yuhalatıp da bir BDP başkanının sözünü bize alkışlattılar ama biz alkışlamadık. Biz yuhaladık orada fakat bir cemaat bu kadar siyasi şeylere karışırsa biz de buna ilahiyatçı olarak yani 'yanlışı görmeyen dilsiz şeytandır' hadisine de güvenerek karşı çıktık, suçlu muyuz" ifadelerini kullandı.

Furkan Coşkun ise "abi"lerin kendilerini tehdit ettiğini öne sürerek, "Bize, 'Recep Tayyip Erdoğan, Mavi Marmara gemisinin sorumlusudur ve AK Parti sorumlusudur. Mavi Marmara'daki şehitlere bakın, hiçbir tanesi AK Partili değil' diyerek AK Parti'yi bize kötülemeye çalıştılar ama ortada bir doğru, bir yanlış var. Biz de akl-ı selim olarak doğrunun yanında olduk. Hak'ın yanında olduk. Haklının yanında olduk. Hiçbir zaman haksızlığa karşı susmadık. Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiler, susmadık. Recep Tayyip Erdoğan'a küfrettiler, susmadık. AK Parti'ye iftira attılar, susmadık" dedi.

Yurt idarecilerinin, ailelerini de aradığını savunan Coşkun, şunları söyledi:

"Bizi ezmeye çalıştılar. Hatta ailelerimizi arayarak ailelerimizi bize düşman etmeye çalıştılar ama susmadık. Bu yaptığımızdan dolayı da bize tavır aldılar. Bu yurdun alt katı dershane. Dershanedeki öğretmenler dahi bize tavır aldılar ve en yakın 3-4 gün önce muhasebeciden faturayı almaya gittiğimiz zaman üzerimize yürüyerek bizi darbetmeye çalıştı ve hakaret içerikli kelimeler kullandı ama bizi hiçbir zaman susturamayacaklar ve susmadığımızdan dolayı da şu anda burada bulunmaktayız. Yarı yıl dönemi, 2. dönemin başı hiçbir üniversiteli, hiçbir ilahiyat öğrencisi yarı yıl içerisinde dışarıda olmak istemez ama işte mecbur kaldık. Ev bulmaya çalışacağız."

Sefa Kadir Arslan isimli öğrenci ise yurtta 40-45 öğrencinin kaldığını, 10 kişi dışında diğerlerinin AK Parti'ye oy vereceğini söyleyerek, "Bunu bildikleri için bizi engellemeye çalıştılar. Burası küçük bir şehir. Bayburt'ta 40 kişinin oyu, 30-35 kişinin oyu hemen hemen belki de yönetimin kimde olacağını belirleyebilir. Bu yüzden bizim haklarımız engellendi burada. Biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. Ben Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyorum diye burada çok şey çektim" diye konuştu.

Arslan, sakal bıraktığı için de yurt yönetiminden tepki gördüğünü ileri sürerek, “Ben bu sakalı bıraktım diye de benimle çok uğraştılar. ‘Nedir bu derdin senin, teröristlere benzemeye mi çalışıyorsun? Bizim yurtlarımızda kalanların sakal bırakamayacağını bilmiyor musun? Bizim gibi bıyık bırak'. Çok kavga ettik. Biz bu yurtla çok şey yaşadık" dedi.

- Yurt müdürü Bozdemir

Söz konusu yurdun müdürü Fatih Bozdemir ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin iddialarını kabul etmedi.

Öğrencilerin yurtta siyaset yaptıklarını savunan Bozdemir, "AKP’nin broşürlerini yurda sokuyorlar. AKP'nin müziklerini dinliyorlar. Bu öğrenciler yurtta siyaset yapıyorlar. Ortamı geriyorlar. AKP'nin broşürlerini, Başbakan'ın broşürlerini odalarına, dolaplarına koyuyorlar. Diğer öğrencileri kışkırtıyorlar. Bizim yurt olarak, pansiyon olarak hiç siyasi şeyle görüşümüz olmaz, olmamıştır da" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com