Baydemir özel yetkili savcıya ifade verdi

Baydemir özel yetkili savcıya ifade verdi
Osman Baydemir, hakkında açılan 2 ayrı soruşturma kapsamında savcılığa 1.5 saat boyunca ifade verdi.

BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 28 Nisan 2010'da Tunceli'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen 7 PKK'lıdan 4'nün Diyarbakır'daki cenaze törenine katılması ve Sarmaşık Derneği'nin başkanlığını yaparken yapılan "Toplanan paralar örgüte gidiyor" şeklindeki suç duyurusu üzerine Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili'ne yaklaşık 1.5 saat ifade verdi.

SAVCI PKK'LILARIN CENAZESİNE NEDEN KATILDIĞINI SORDU

Savcı, BDP'li Baydemir'e 28 Nisan 2010'da Tunceli'de güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen 7 PKK'lıdan 4'nün Diyarbakır'daki cenaze törenine neden katıldığını sordu. Baydemir, "Belediye olarak kimliği ne olursa olsun halka cenaze hizmetleri veriyoruz. Biz ölen her kimse kimliğine bakmaksızın dini vecibelerin yerine getirilmesi için belediye olarak her türlü işlemlerini yapıyoruz. Bu cenaze hizmetlerini vermekle de görevliyim. Yine cenaze törenine partimizin eş başkanları ve milletvekilleri birlikte katılıyoruz. Cenaze törenine katılmamda başka bir amaç yok" dedi.

Baydemir daha sonra başka bir soruşturma kapsamında ifadesini verdi. Baydemir, savcının, "Sarmaşık Derneği'nin başkanlığını yaptığınız dönemde Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) Sarmaşık Derneği ile ilgili yaptığı suç duyurusu var. MASAK suç duyurusunda derneğin yardım ettiği ailelerin yüzde 43'ünün PKK'lı ailesi olduğunu belirtmişti. Bununla ilgili söylenenler doğru mu?" şeklinde sorusunu da yanıtladı.

Baydemir, "Daha önce de bu konuyla ilgili dernek, müfettişler tarafından incelendi ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmadı. Yardım ettiğimiz kişilerin ailelerine bakılmaksısın ihtiyaç sahiplerine yardım yaptık" şeklinde ifade verdi.

Baydemir, savcılığa verdiği yaklaşık 1,5 saatlik ifadenin ardından adliyeden ayrıldı.

Savcılık, Baydemir hakkında dava açılıp açılmamasına önümüzdeki günlerde karar verecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com