Baykal; Cumhurbaşkanı devreye girmeli

Baykal; Cumhurbaşkanı devreye girmeli
Kemal Kılıçdaroğlu ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüşen Baykal, Cumhurbaşkanı ve parlamentoyu göreve davet etti

Dünden itibaren sürpriz temaslarda bulunan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bugünkü Meclis Başkanı'yla yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Yaşanan yolsuzluk ve rüşvet davası ve hükümet-cemaat savaşı sonrası gelinen noktanın bir kriz olduğunu söyleyen Baykal süreçte yargının ve parlamentonun ciddi zarar gördüğünü söyledi. Mevcut krizde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesi ve parlamentonun tekrar siyaseti işleterek çalışması gerektiğini ifade eden CHP Antalya Milletvekili Baykal; "Yaşananlar ekonumiye zarar vermeye başlamıştır, yaşanan krizi aşmanın yolu siyaseti çalıştırmaktır. Siyasetin çalışmasının iki ayağı vardır. Bunlardan birincisi parlamento'dur. Parlamentonun bazen yürütmeyi yönlendirme ihtiyacı ortaya çıkabilir, bu yönlendirme yapılmalıdır.

Diğer önemli unsur Cumhurbaşkanlığıdır. Cumhurbaşkanı bugünler için vardır. Ben bu anlayış içindeyim bu fikirlerimi meclis başkanıyla paylaştım yarın da Cumhurbaşkanıyla görüşeceğim. Eğer krizler doğru ele alınırsa faydalı olabilir. Türkiyenin bir arınmaya mecburiyeti var bu kriz arınmanın önünü açan bir sürece gidebilir." dedi.

"ERDOĞAN'LA DA GÖRÜŞEBİLİRİM"

Temasları sırasında Başbakan Erdoğan'la da görüşüp görüşmeyeceği sorulan Baykal şu an için böyle bir planı olmadığını ancak gerekirse görüşebileceğini ifade etti. Yaşanan gelişmelerde yargı bağımsızlığının öneminin de anlaşılması gerektiğini söyleyen Baykal; "Yargı bağımsızlığının öneminin anlaşılması lazım. Hepimizin bağımsız yargıya ihtiyacı olduğunu bu olaylar göstermiştir. Bu süreçten bağımsız bir yargı ve arınmış bir Türkiye çıkabilir" dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com