Baykal: Emniyet değilse kim?

Baykal: Emniyet değilse kim?
Deniz Baykal, kendisiyle ilgili rüşvet iddialarına yanıt verdi.

Deniz Baykal Wikileaks belgelerinde yer alan kendisiyle ilgili rüşvet iddialarına Star Ana Haber canlı yayınında yanıt verdi.

Hükümete belgeleri açıklaması için 3 gün süre veren eski CHP Genel Başkanı, hükümet ve resmi yetkililer dışında birilerinin kendisiyle ilgili rüşvet idddiları ve Ergenekon davasının işleyişiyle ilgili ABD'ye brifing verildiğini iddia etti.

ABD Büyükelçiliğinin olmayan bir şeyi Washington'a geçmeyeceğini kaydeden, İçişleri Bakanlığı ile zamanın emniyet müdürü Oğuz Kaan Köksal'ın brifing verilmediği yönündeki açıklamalarına inanmak durumunda olduğunu belirten Baykal, "O zaman ABD Büyükelçiliğine bu brifingi kim verdi?" diye sordu ve ekledi: Devlet içinde ayrı bir yapılanma olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekir...

Baykal, açıklamasında şunları söyledi:

"Ankaradaki ABD Büyükelçiliği'nin Türk emniyet yetkilileri kendilerine bilgi verilmediği halde gerçek dışı bir kriptoyu Washington'a çekmelerini düşünmek tasavvur etmek mümkün değildir. Bu onların hiç bir şekilde suçlanabileceği bir konu değildir. Olay bundan ibarettir. Bağımsız bir ülke henüz yürütülmekte olan bir davayla ilgili bilgiler yabancı bir büyükelçiliğie nasıl aktarılabilir?

BİRİFİNGİ KİM VERDİ?

Türkiye'de birileri bu dava hakkında özel bir bilgiye sahip olabir. Davanın gelişmesiyle ilgili bilgi sahibi olan birileri ABD Büyükelçiliği'ne gidip anlatıyorlar. Bu brifingde benimle de ilgili çok ağır ithamlarda bulunuyorlar. Biz böyle bir brifingin verilip verilmediğini sorduğumuzda içişleri bakanı 'haberim yok' diyor. O zamanki emniyet müdürü 'ben böyle bir brifing vermedim' diyor. Ben bunlara inanmak durumundayım. Ama şu gerçek ortada duruyor. Ankara'daki ABD Büyükelçiliği Washington'a 'bana böyle bir brifing verildi, Ergenekon davasıyla ilgili çok özel bilgiler verildi' diye bir kripto yazıyor, kripto ortada.

3 SEÇENEK VAR

Ya bu kripto yanlış diyecekler ki bu belgeler tüm dünyada kabul görüyor yada ABD elçiliği gerçeği söylemiyor denilecek. En tehlikeli üçüncü alternatif ise, Ergenekon davasının süreciyle ilgili ABD'ye bilgi verecek devletin resmi yapılanmasının dışında, emniyet adına yargı adına iddialı görüşler söyleyecek birileri var. Ve bu kişiler ABD Büyükelçiliği'yle muhatap olabiliyorlar. Bu tablonun ortaya koyduğu en önemli şey devlet yapmadıysa kimin yaptığıdır."

Baykal, hükümete çağrısını tekrarlayarak bu kişilerin ortaya çıkarılmaması durumunda yargıya gideceğini dile getirdi.(ugk)

NTV

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com