Baykal: Oyuna alet oluyorlar

Baykal: Oyuna alet oluyorlar
Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, Bursa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, ''Dersim'' tartışmalarına ilişkin, ''Özür dileyenlerin bir kısmının iyi niyetle bunu talep ettiğini biliyorum, ama özür dilenmesini isteyenler de özür dileyenlerin oyununa alet olma durumuna düşüyorlar'' dedi.

Bursa'da gazetecilerle bir kafede buluşan Baykal, Türkiye'nin geçmişte de sıkıntılı dönemler yaşadığını hatırlatarak, Yassıada mahkemelerinin bunlardan biri olduğunu söyledi.

''Yassıada hukukunu yaşadık. Bir Başbakanı, bakanları idam ettik'' diyen Baykal, geçmişte yaşanan Yassıada hukukunun yerine, şimdi Silivri hukukunun yaşandığını öne sürdü.

BİR SİYASET ADAMANI YAKIŞAN

Baykal, siyasetin görevinin bu tip baskıları, haksızlıkları, zulümleri engellemek ve bunlara yol açmamak olduğunu ifade ederek, ''Bir siyaset adamına yakışan tavır, bence geçmişte yaşanmış olan haksızlıklardan günümüze nefret taşımamaktır. Yaşanmış olan haksızlıkların aşılması için gerekeni elbette yapmaktır, ama kabuk bağlamış olan yaraları kaşımak ve kanatmak için değil, bu olayların duygusal tortularını aşmak için kalmış son sıkıntıları telafi etmek, insanları ferahlatmak için, mutlu etmek için gerekenleri yapmaktır'' diye konuştu.

Bu çerçevede, Türkiye'de bir özür tartışmasının yaşandığına dikkati çeken Baykal, şöyle devam etti:

''Maalesef Türkiye'deki özür tartışmasının; geçmişte yaşanan olayları aşmak, onları telafi etmek, bu üzüntüleri herkesin aşmasını sağlamak için gerçekleştirilmiş bir girişim olduğu kanaatinde değilim. Günümüzdeki özür dileme çabalarının, kabuk bağlamış yaraları kaşımak, kanatmak ve geçmişteki olaylardan günümüz sıcak siyasetine sevgi değil, tepki taşımak amacına yönelik olduğu kanaatindeyim."

PARASIZ EĞİTİM İSTEYEN ÖĞRENCİLER HATIRLATMASI

"Parasız eğitim için bir grup genç 16 ay tutuklu kaldı Türkiye'de. Yani sen tarihle hesaplaşacağım derken, günümüzde yaşanan haksızlıklar karşısında daha bir vicdanlı, sevgi ve saygı yansıtan, insana değer veren bir anlayışla konuya niye yaklaşmıyorsun- İhtiyaç olan budur.''

"ÖZÜR DİLEYENLER OYUNA ALET OLUYOR"

Baykal, ''özür dileme'' tartışmalarına da değinerek, şunları kaydetti:

''Özür dileyenlerin bir kısmının iyi niyetle bunu talep ettiğini biliyorum, ama özür dilenmesini isteyenler de özür dileyenlerin oyununa alet olma durumuna düşüyorlar. Bu da bir gerçektir. Özür dileyenlerin oyunu gerçekten insanları ferahlatmak, rahatlatmak değil, yaraları kaşımak, nefreti artırmak. Biz iyi niyetle geçmişimizin aşılmasını isterken, karşımızdakilerin anlayışını da dikkate almak durumundayız. Bu konuda yapılacak olan bir değerlendirme hatasının olayı çığırından çıkarmaya katkı yapacağını da unutmamak lazımdır. Şimdi Türkiye böyle bir tartışmanın içine sürüklenmiştir.

"OLAY SİYSETÇİLERİN KENDİ HESAPLARI"

Olay siyasetçilerin kendi hesapları, çıkarları için istismarcı yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Başka bazı hesaplarla bu konuları takip edip, tahrik etmek isteyen, ortada Cumhuriyetin birikimini, ulus devleti temellerinden sarsmak isteyen çevrelerin de bu olayları istismar etme, bu çabalara kol kanat verme anlayışlarını dikkate almak lazımdır"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com