Baykal Sarıgül İle Buluşmuştu

Baykal Sarıgül İle Buluşmuştu
Önder Sav, Deniz Baykal ile Mustafa Sarıgül'ün buluşmasını böyle yorumladı.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Türkiye Değişim Hareketi’ni kurmaktan vazgeçerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verme kararı alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün buluşmasını “anlamlı bulduğunu” belirtti.

Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 87. yıldönümü dolayısıyla CHP Genel Merkezi’nde Lozan ve İsmet İnönü sergisi açıldı. Sergi açılışını yapan CHP Genel Sekreteri Sav, gazetecilerin gündem ilişkin sorularını yanıtladı. Sav, bir gazetecinin “Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül buluştu, haber doğrulandı, siz nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine “Kişilerin kendilerinin takdirleridir. Geride bıraktığımız dalgalı siyaset günlerinden sonra bir araya gelmelerini anlamlı buluyorum” dedi.

Sav, “Sarıgül sizinle görüşmek isterse görüşür müsünüz?” sorusu üzerine ise “Öyle bir talep gelmedi, talep gelmeden de bir değerlendirme yapmak ihtiyacını duymuyorum” yanıtını verdi. Bir gazetecinin “Yeni yönetime karşı bir muhalif hareket oluşturabilirler mi?” sorusu üzerine ise Sav, şöyle konuştu:

“Yeni yönetim diye bir şey söz konusu değil. CHP’de süreklilik vardır. CHP, 22-23 Mayıs Kurultayı’nda büyük bir mutabakatla Atatürk Spor Salonu’ndan çıkmıştır. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığında yoluna devam etmektedir. Yönetimin sürekliliği asıldır. Ben o sürekliliği simgeleyen isimlerden birisiyim.”

Sav, başka bir gazetecinin Sarıgül’ün CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğu kongreyi anımsatarak “O kurultaydaki görüntüleri hatırlıyoruz Sarıgül-Baykal deyince, az önceki altını çizmeye çalıştığınız o muydu?” diye sorması üzerine ise “Bir şeyin altını çizmeye çalışmadım, herkes bir anlam çıkarır” dedi.

Sav, “Siz ne çıkardınız?” sorusu üzerine ise “Ben dedim düşüncemi, söyledim. Kişilerin kendi tercihleridir, dargınlık, barışmak siyasette hep olağan şeylerdir. Kimi sözlerin zaman içinde etkisini yitirmesi, o sözleri söyleyen insanların bir masaya gelmesi toplumumuzda, siyasetimizde olağan karşılanmaktadır” diye konuştu.

-“HER İLİMİZ DEĞERLENDİRMELER YAPAR, CHP’Yİ BAĞLAMAZ”-

Sav, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesinin kaldırılması konusunu anımsatması üzerine gerekli açıklamaların Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay tarafından yapıldığını, Meclis’in tatile girmesi dolayısıyla konunun referandumdan sonra ele alınabileceğini söyledi.

CHP Diyarbakır İl Başkanı’nın “Öcalan muhatap alınmalı” önerisini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise “Her ilimiz kendisine göre bazı değerlendirmeler yapar, o CHP hükmi kişiliğini bağlamaz, CHP yetkili organlarını bağlamaz” dedi.
Sav, şu anda SHP’nin 1989 tarihli Güneydoğu raporunun ellerinde bulunan en önemli belge olduğunu, bu raporun güncellenmesi için CHP heyetinin gerekli çalışmaları yaptığını belirtti. Sav, CHP Diyarbakır İl Başkanı hakkında bir işlem yapmalarının söz konusu olmadığını bildirdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com