Baykal: "Türkiye mezhep eksenli bir dış politikaya sürükleniyor!"

Baykal: "Türkiye mezhep eksenli bir dış politikaya sürükleniyor!"
Bir televizyon kanalında gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye'nin mezhep eksenli bir politikaya sürüklendiğini söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Habertürk'te Türkiye'nin Nabzı programına konuk oldu.

Gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlayan Baykal, Türkiye'nin mezhep eksenli bir politikaya sürüklendiğini uyarısında bulundu.

Ortadoğu'daki yangının bir mezhep yangınına döndüğünü belirten Baykal," Türkiye bu yangına bulaşmamalıdır." dedi.

AKP Hükümeti'nin, "Suriye bizim iç işlerimiz" gibi sözlerle Türkiye'yi  Ortadoğu'daki çatışmanın tarafı haline getirdiğini söyleyen Baykal, insanların inançlarına, mezheplerine göre politika yapılmaması gerektiğine değindi.

Türkiye ile Suriye'nin yakın ilişki içerisindeyken neden birden bire AKP'nin Suriye'deki rejime karşı tavır aldığı sorusunu soran Deniz Baykal , Erdoğan ile Obama arasında 11 Ağustos 2011'de yapılan telefon görüşmesine dikkat çekti. O tarihte yapılan telefon görüşmesinden sonra Türkiye'nin Esad aleyhine harekete geçtiğine değinen Baykal, "Birileri düğmeye bastı. Türkiye de bu plan dahilinde bir anda dış politikasını değiştirdi. Hollywood dahi bu plana dahil edildi. Bir anda ülkeler Suriye'deki büyükelçilerini geri çektiler. Bugün Türkiye, Suriye'de yaşanan, Irak'ta başlayan, oradan İran'a sıçrayacak  olan mezhep kavgalarıyla karşı karşıya bırakılmak istenmektedir." dedi

PROĞRAMIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN1
PROĞRAMIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN2
PROĞRAMIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN3
PROĞRAMIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN4
PROĞRAMIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN5

Dış politikamızın heveskarane bir anlayışla sürdürüldüğü iddiasında bulunan Baykal, giderek çok tehlikeli bir dış politika sürecine doğru ilerlediğimizi belirterek, "Siz, Suriye'de yaşananlar bizim iç meselemiz diyeceksiniz, muhalif grupları muhatap kabul edeceksiniz. Bugün bizim terörist dediklerimize başka ülkeler muhatap kabul etseydi ne olurdu?!" dedi.


Dış odakların yeni bir Ortadoğu istediği, bu bağlamda da 3 temel amaçlarının olduğunu söyleyen Baykal, bu amaçların " İsrail'in güvenini sağlamak""Enerji güvenliği için yeni bir siyasi yapılanma  sağlamak" ve "Batıya yönelik terörün Ortadoğu'dan uzaklaştırılarak Avrupa'ya hizmet edecek ılımlı İslamın tesis edilmesi " olduğunu belirterek, PKK'nın bu amaçlara yönelik kullanıldığını söyledi.
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com