Baykal Ve Sav'a 10 Kontenjan Verecek

Baykal Ve Sav'a 10 Kontenjan Verecek
Kılıçdaroğlu, partideki hakimiyetini tam olarak sağlamak için kurultay hazırlıklarına başlanmasını istedi. Parti meclisinde Deniz Baykal ve Önder Sav'a 10'ar kontenjan ayrılacak...

Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Sosyalist Enternasyonal Konseyi'ne Türkiye'den CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katıldı. İtalya ve Avusturyalı sosyal demokrat liderlerle görüşen Kılıçdaroğlu, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile de bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra gazetecilerin soruları üzerine "PKK terörünün Türkiye'yi rahatsız ettiğini ve terörün olmadığı yerde ilişkilerin daha fazla güçleneceğini söyledik" dedi.Talabani'nin kendisini Irak'a davet ettiğini kaydeden CHP lideri, "Talabani bizi davet etti ve 'zaman ayırırsanız sizi Irak'ta ağırlamaktan mutluluk duyarım' dedi" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, CHP'nin Talabani'nin partisiyle ilişkileri geliştirmek istediğini de sözlerine ekledi.

KARİKATÜR SOHBETİ

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine, görüşmede karikatür sohbeti yaşandığını da ifade etti. Talabani'nin, kendisini hem ABD dostu hem de İran dostu gibi herkesle konuşan ve kucaklaşan bir politikacı gibi gösteren karikatürlere sitemde bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ben de, 'Türkiye'de Başbakan kendisini karikatürle eleştirenlere dava açıyor, ben dava açmıyorum' dedim" ifadelerini kullandı.

SİZE DE FAYDASI OLUR

Görüşmede Kılıçdaroğlu'nu K.Irak'a davet eden Talabani'nin "Sizi bizzat ben gezdireceğim" dediği ve "Seçimden önce gelirseniz, size de faydası olur" yorumunu yaptığı öğrenildi.

Kriz en çok Türkiye'yi vurdu iddiası

Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal Konseyi'nde "Küresel Ekonomi ve Türkiye" konulu bir konuşma yaptı. CHP lideri, Türkiye'nin 2007 krizine kırılgan bir yapıda yakalandığını, bu nedenle krizden en çok etkilenen ülkelerin ilk sıralarında yer aldığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, "Küresel ekonomi 2007'den başlamak üzere önemli bir kriz sürecinden geçmektedir. Krizin artçı dalgaları atlatılmış değildir. Yükselen ekonomilerde kriz öncesine dönüşler olmakla birlikte, krizin çıkış ülkesi olan ABD'de ve diğer gelişmiş ülkelerde toparlanma henüz genellikle zayıftır" diye konuştu.

Baykal ve Sav'a 10'ar kontenjan

Kılıçdaroğlu, partideki hakimiyetini tam olarak sağlamak için kurultay hazırlıklarına başlanmasını istedi. Tüzük değişikliği tartışmaları ile başlayan ve iki MYK'lı yapının ardından liderliğini ilan eden Kılıçdaroğlu, kurultayda hem parti tüzüğünde demokratik olmadığını düşündüğü bazı maddeleri değiştirecek, hem de Parti Meclisi'ni yenileyecek. Kurultay için Kılıçdaroğlu'nun 18-19 Aralık tarihlerini düşündüğü belirtiliyor. Parti Meclisi için 60 civarında yeni isim belirleyen Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yakın isimler için 10 ve eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav'a yakın isimler için de 10 kişilik yer ayıracak. Parti yönetiminde gençlere ağırlık vermek isteyen Kılıçdaroğlu'nun önseçim ve çarşaf liste açılımlarına ise "Sav'a yakın isimler seçilir" diyen parti yönetimince itiraz geldi. Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi'ne kamuoyunca tanınan isimleri de dahil etme çalışması yaptığı ifade ediliyor. Bu isimler arasında eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu, şair-yazar Eşber Yağmurdereli, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve eski Devlet Bakanlarından İbrahim Tez bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com