Baykal'a malum soru sorulunca!

Baykal'a malum soru sorulunca!
Son operasyonlar sonrası İzmir Belediyesi'ni ziyaret eden Baykal 'aday mısınıuz' sorusuna 'hayır değilim' diyemedi

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, ''CHP'de genel başkan adaylığı talep etmem, genel başkanlığı şahsen arzu ederek harekete geçmem gibi bir durum çok gerilerde kalmıştır'' dedi.

İzmir programı kapsamında İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci'yi ziyaret eden Baykal, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurultayda yeniden genel başkan adayı olup olmayacağına yönelik bir soru üzerine, Baykal şu cevabı verdi:

''CHP'de genel başkan adaylığı talep etmem, genel başkanlığı şahsen arzu ederek harekete geçmem gibi bir durum çok gerilerde kalmıştır. Ben CHP'nin kapatılmasından sonra yeniden açılması döneminde tarihi bir sorumluluk yüklendim. Partimizin açılmasını arkadaşlarımla birlikte üstlendik. Büyük bir şerefi taşıdık. Ben 18 yıl CHP'de genel başkan olarak görev yaptım. Bir siyasetçinin yaşayabileceği en büyük mutluluğu yaşadım. Partim beni en büyük ölçüde gururlandırdı, onurlandırdı. O konuda hiçbir eksiğim, hiçbir tatmin ihtiyacım, arayışım kesinlikle söz konusu değildir. Böyle bir talebim, ihtiyacım yok. Benim tek isteyeceğim şey CHP'nin iyi olmasıdır.''

CHP'yi daha ileri noktaya taşımanın görevleri olduğunu dile getiren Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tablo ortadadır. Ulaştığımız nokta, bizim, AKP'nin konumu, oy durumları, etkinlik konumları, o zamanki siyasi konjonktür herkesin hafızasındadır. Onu daha ileri götürmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak, benim sorumluluğumdur. Hepimiz CHP daha iyi olsun istiyoruz. CHP'nin karşılaştığı sorunlar konusunda bazen uyarır, eleştirir, bazen destek veririz. Bunlar partili olarak üzerime düşen görevlerdir. Şu anda da o çerçevede bir görev yapıyorum. Bir ayrışma çabası, ayrıştırma gayreti hiçbir şekilde söz konusu değildir. Benim şahsi bir arayışım söz konusu değildir.''

KOCAOĞLU'NA DESTEK ZİYARETİ

Baykal, daha sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret ederek, belediyeye yönelik operasyonlara ilişkin, Kocaoğlu'na destek ve dayanışma duygularını ilettiğini belirtti.

İzmir'in, CHP için, Türkiye için olağanüstü önemli bir yer olduğunu, ''CHP'ye yönelik haksız baskıları etkisiz kılmaya çalıştıklarını'', dayanışmaya ihtiyaçları bulunduğunu dile getiren Baykal, ''İzmir'e yaptığım bu ziyaretin CHP'lileri kaynaştırmasını, bütünleştirmesini istiyorum. Yalnız değilsiniz sayın başkan. Bu bir anlamda İzmir'in kaderidir. Ankara'daki siyasi mücadelelerin, verilemeyen siyasi hesapların İzmir üzerinden verilmesidir'' dedi.

Baykal, yaşanan büyük üzüntülere karşın Kocaoğlu ve kendilerine düşen görevin, umudu, iyimserliği kaybetmemek olduğunu ifade etti.

İzmir'in dışında da Türkiye'de pek çok kişinin ''haksız gözaltılar ve yıllardır süren tutuklamalar nedeniyle acı çektiğini'' savunan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Mustafa Balbay bin gününü tamamladı. Ciddi bir hukuk düzeninde hiç kuşku yok; beraatla sonuçlanacak bir yargı sürecidir. Ortada ciddi delil, ciddi suç yok ama bin gündür içeride. Pek çok insan aylarca, yıllarca tutuklu kalıyor. Bu yanlışlar, bizim geleceğe umutla bakmamıza engel olmamalıdır. Daha önce de yaşandı, yine böyle bir güç dönem yaşıyor. Alman yargısının suçlu olduğunu tespit ettiği insanlar ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşıyor. Bizim muhatabımız tek tek yargıçlar değil, Türkiye'deki bu adalet düzenini getirten, halkımıza haksız acıları çektirten siyaset anlayışıdır. Ona karşı kararlılığımızı mücadelemizi ayakta tutuyoruz.''

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com