Baykal'dan çok çarpıcı açıklamalar!

Baykal'dan çok çarpıcı açıklamalar!
Deniz Baykal, Kürt kökenli isimlerle bir araya geldi.

Baykal, Türkiye’nin bütünlüğünü koruyan en önemli etkenlerden birisinin ‘Müslüman kimliği’ olduğunu belirtti.

Deniz Baykal, geçen hafta İstanbul'da sürpriz bir toplantı yaptı. Baykal döneminde parti yönetiminde görev alan Onur Öymen, Mehmet Sevigen, Yılmaz Ateş ve Mesut Değer gibi isimler de toplantıda yer aldı. Alınan bilgiye göre Baykal, Kürt sorunu ve Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı.

Baykal, Kürt sorunu gerekçe gösterilerek, farklı cephelerin Türkiye'nin birlik bütünlüğünü parçalamaya çalıştığını da söyleyerek, ülke bütünlüğünü koruyan en önemli etkenlerden birisinin "Müslüman kimliği" olduğunu ifade etti.

Baykal, Türkiye'nin Ortadoğu, Kafkas ve Balkanlar'daki güçlü konumuna işaret ederken "Ezan bu bölgedeki hakimiyetimizin simgesidir" dedi.

Kürt sorunu ya da Güneydoğu sorunu olarak adlandırılan meselenin Türkiye’nin uluslaşma sürecini tamamlayamamış olmasından kaynaklandığını söyleyen Baykal, “Türkiye’nin temel sorunu uluslaşmasını tamamlayamamış olmasından kaynaklanıyor. Demokrasi ve özgürlük, uluslaşma sürecinin tamamlanmaması yolunda kullanılmıştır, uluslaşmanın önü kesilmek istenmiştir" dedi.

DİN DÜŞMANI SİYASET GÜDÜLMEMELİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli başarılarından birisinin laiklik olduğunu söyleyen Baykal, "Türkiye, din ile siyaseti, ayrı tutmayı başarmıştır. Diğer Müslüman ülkelerle Türkiye'nin farkı buradan kaynaklanmaktadır.

Türkiye'de laiklik ve demokrasi bir arada yaşamaktadır. Dine düşman siyaset değil ama dinin emrettiği siyaset de değil. Dine düşman siyaset güdülmemelidir ama dinin emrettiği, dayattığı siyaseti de yapılmamalıdır. Çünkü dinle siyasetin kültürleri farklıdır. Dinde esas olan itaat, siyasette esas olan ise iknadır" d
edi.

Malatya Kürecik üssüne ilişkin tartışmaları da değerlendiren Baykal, "Bütün bunlar olası Suriye'nin Türkiye'ye saldırısına karşı değil, olası İsrail İran savaşına karşı alınan tedbirlerdir" dedi.

Baykal, başkanlık sistemi önerilerine tepki gösterirken bunun anayasal sorun yaratacağını belirtti.

Baykal, Balyoz, Ergenekon ve KCK gibi davaların ise genel af sürecinin oluşturulması için şekillendirildiğini söyleyen "Önümüzdeki dönemde ‘toplumsal barış ve uzlaşma iklimi’ talebi ve gerekçesiyle, bu davalarda yargılanan bütün isimlerin serbest bırakılmasına tanık olabiliriz. PKK’lılara yönelik af da dahil, böyle bir süreç başlatılabilir. Toplumun farklı kesimlerinin tepkisinin böylece en aza indirilmesi amaçlanabilir" dedi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com