Baykal'dan İlginç Sözler!

Baykal'dan İlginç Sözler!
Deniz Baykal, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne (MSM) hediye edilen Atatürk Heykeli'nin açılışında ilginç açıklamalar yaptı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne (MSM) hediye edilen Atatürk Heykeli'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa CHP'nin Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Gazeteciler Uğur Dündar, Can Ataklı, Tufan Türenç, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Toktamış Ateş, sanatçılar Sümer Tilmaç, İlhan Daner, Mustafa Üstündağ katıldı. Sunuculuğunu Halit Kıvanç'ın yaptığı açılışa MSM'in sahibi Müjdat Gezen ev sahipliği yaptı.

Törende konuşan CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Müjdat Gezen'in doğum gününün 29 Ekim olduğunu hatırlatarak, sanat ve bilim dünyasına yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti. Açılışını yapacakları Atatürk heykelinin önemine işaret eden Baykal, Atatürk heykelinin ne ifade ettiğinin sorgulanması gerektiğini belirtti. Bir zamanlar Atatürk heykeli açmanın statükonun bayraktarlığı anlamına geldiğini belirten Baykal, "Ben Atatürkçüyüm demek kurulu düzenin en derin temsilcilerinin arkasına saklandıkları bir simgedir Atatürkçülük. Ve bunu bir Atatürk heykeliyle ifade etmeyi en kestirme yoldan tercih ederler uygularlar. Atatürk heykeli açmak aman ha etliye sütlüye karışmayalım, sağa sola bulaşmayalım, kurulu düzeni devam ettirelim demek anlamına gelir." diye konuştu.

Atatürk heykeli açmanın bazen bambaşka anlamlar taşıdığını ve statükoya meydan okumak olabileceğini belirten Baykal, Türkiye'nin içine girdiği süreçte Atatatürk'e sahip çıkmanın direniş ve meydan okuyuş anlamına geldiğini söyledi. Baykal, "Bu gün Müjdat Gezen gibi bir sanat adamı Atatürk heykeli açmanın sorumluluğunu üstleniyorsa. Bunun bir anlamı vardır. Bu da 'Hayır biz yenilmedik, tutsak alınmadık. Meydan boş değildir. Atatürk'e ve temsil ettiklerine inanmaya devam ediyoruz. O doğrultuda mücadeleye devam ediyoruz.' demektir." şeklinde konuştu.

Atatürk'ün bu günkü koşullar içinde statükonun değil umudun temsilcisi olduğunu belirten Baykal, "Geleceğin, iddianın temsilcisidir, direnişin temsilcisidir, baş kaldırışın temsilcisidir, devrimciliğin temsilcisidir. Tekrar Türkiye bu ortama, noktaya gelmiştir. O bakımdan bu gün böyle bir Atatürk heykeli açılışını, 12 Eylül sonrası Atatürk heykeli açılışlarıyla hiçbir benzerliği olmadığını söylememe izin veriniz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Atatürk Heykeli'nin açılışı gerçekleştirildi. Heykelin üzerindeki Türk bayrağının kaldırılmasının ardından Baykal ve beraberindekiler tekrar MSM'ye girdi. Ardından Müjdat Gezen Baykal ve diğer katılımcılara hediyelerini verdi. Müjdat Gezen'in hediyeleri verdiği sırada yaptığı espiriler salonda bulunanları kahkahaya boğdu. Gezen'in Baykal'a antika telefon hediye ederken, "Bu telefonun en büyük özelliği asla dinlenememesi" şeklindeki espirisi salondakileri güldürdü.

Baykal, törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

CİHAN

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com