Bayram değil, Seyran Değil; Obama Erdoğan'ı niye aradı?

Bayram değil, Seyran Değil; Obama Erdoğan'ı niye aradı?
Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın telefon görüşmesinin şifrelerini siyaset bilimci Gürbüz Evren Sansürsüzhaber.com'a anlattı.

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

ABD Başkanı Obama ile Başbakan Erdoğan, 19 Şubat’ı 20 Şubat’a bağlayan gece telefonda görüştüler. ABD Başkanlarının, müttefik ülke Başkan ve Başbakanları ile yaptıkları görüşmelerin ardından Beyaz Saray'dan  gelen açıklamalarda adet olduğu üzere nezaket, övgü içeren klasik ifadeler yer alır. Ancak bu sefer açıklamanın içeriğinde farklılıklar vardı...

GÜRBÜZ EVREN YORUMLADI...

Telefon görüşmesinin perde arkasını SANSÜRSÜZHABER'e yorumlayan Siyaset Bilimci Gürbüz Evren, Beyaz Saray açıklamasındaki şu cümleye dikkat çekti:

"Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs’ta müzakerelerin yeniden başlamasını sağlamaya yönelik tavrını (rolünü) Başkan Obama şükranla karşıladı….."

Evren, uzun zamandan beri ABD Başkanı Obama ile Erdoğan'ın görüşmediğini, hatta  ABD yönetiminden AKP Hükümeti'ne eleştiriler geldiğini hatırlattı.

KIBRIS-TELEFON-AWACS UÇAKLARI BAĞLANTISI...

"ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland’ın 5 Şubat’ta Kıbrıs’a gidip taraflarla müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda anlaşması, ardından BM’nin Ortak Metni açıklamasından bir süre sonra Obama-Erdoğan görüşmesinin gelmesi çok anlamlıdır." diyen Evren, "ama asıl anlamlı olan ise telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yer alan "Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs’ta müzakerelerin yeniden başlamasını sağlamaya yönelik tavrını (rolünü) Başkan Obama şükranla karşıladı…" cümlesidir yorumu yaptı.

ABD, AKP'Yİ NEYE İKNA ETTİ?

İşte, Evren'in telefon görüşmesine ilişkin değerlendirmesinin satırbaşları...

"Artık açıkça ortaya çıkan şudur, ABD için Kıbrıs adası çevresindeki petrol ve doğal gaz yatakları önemlidir. ABD, bu konuda Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail’in birlikte hareket etmesini desteklemiştir. Söz konusu kaynakların araştırılması ve işletilmesi işinin de, Amerikan Noble Energy şirketine verilmesini sağlamıştır.

Kısacası ABD, Kıbrıs Rum Kesimi'nin, Akdeniz’deki enerji üssü olmasına karar vermiş, AKP Hükümetini de sıkıntı yaratmaması konusunda ikna etmiştir. Tekrar söylüyorum, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada yer alan ve yukarıda altını çizerek verdiğim cümle bunun kanıtıdır.

MÜZAKERELERE ABD'NİN ŞARTLARIYLA BAŞLAMANIN ÖDÜLÜ: "PARASI 6 YIL ÖNCE ÖDENEN UÇAK!"

İkinci bir ayrıntı ise Türkiye-ABD arasında 1 milyar 385 milyon dolar tutarındaki AWACS yani Erken Uyarı Uçakları projesi...  Projenin,  637 milyon dolarlık bölümü ABD’ye ödenmişti. Ancak teslimat 6 yıldır yapılmıyordu. Fakat ne hikmetse,  son telefon görüşmesinin ardından ilk uçak teslimatı dün Konya'da, Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla yapıldı.

İşte tüm bu ayrıntılara dikkat edince; Kıbrıs’ta müzakerelerin başlatılması ve telefon görüşmesinin sonrasında, 6 yıldır verilmeyen uçakların teslimatının yapılmasının tesadüf değil, pazarlık sonucu gerçekleştiği ortaya çıkıyor.

(BEO)

SANSURSUZHABER.COM | ÖZEL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com