Bayram öncesi eski lastiklere dikkat

Bayram öncesi eski lastiklere dikkat
LASDER (Lastik Sanayicileri Derneği), kamuoyunu bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor.
Bayramda trafiğe çıkacak sürücüleri eski lastikler konusunda uyaran LASDER yetkilileri; İDO noktalarında düzenlediği kampanya ile ‘ÖTL dersi’ verdi. Yaz sıcağında İstanbul trafiğinde çile çeken sürücülerin en çok merak ettiği sorular; ‘’ÖTL nedir’’; ‘’Eski lastiğimi ne yapmalıyım?’’; ‘’Lastiğimin diş derinliğini nasıl ölçmeliyim’’ oldu
 
Ömrünü tamamlamış lastikleri toplayarak çevreye ve ülke ekonomisine geri kazandıran LASDER; bayram tatili öncesinde eskiyen lastikler konusunda sürücüleri uyardı. Karayollarındaki araç sayısının 6 kat birden artığı bayramlarda güvenli sürüş için öncelikli şartın güvenli bir lastik olduğuna dikkat çeken LASDER Genel Sekreteri Bahadır Ünsal; bayram tatili nedeniyle yollara çıkacak sürücülere şu çağrıyı yaptı:
 
‘’ Lastiklerin düzenli kontrolü sizi hayata bağlayan can simidinizdir. Diş derinliği 1.6 mm’nin altına düşen lastiklerin mutlaka değiştirilmesi gerekir. Tatillerde yaşanan kazaların en önemli sebeplerinden birisinin uygun olmayan ve kontrol edilmeyen lastikler olduğunu biliyoruz. Yasal olarak bu tür lastikle araçların trafiğe çıkılmasına izin verilmez. Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin yönetiminden sorumlu olan derneğimiz LASDER'e göre diş derinliği 1.6 mm’nin altına inen bu lastikler ÖTL’dir, yani Ömrünü Tamamlamış Lastik'tir. Güvenli bir sürüş ve keyifli bir tatil için lastiğinizi yenileri ile değiştirirken; eskiyen lastiğinizin çevrenize ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını hatırlayın. Eski lastiğinizi yeni lastik satın aldığınız yere bırakırsanız LASDER olarak yürüttüğümüz geri dönüşüm sürecimize siz de katkı da bulunmuş olursunuz. Gelin, geleceğe giden bu yolda daha yeşil ve daha aydınlık bir ülke yaratmamıza destek olun; tatil öncesi lastiğinizi kontrol etmeyi unutmayın.’’
 
İDO noktalarında sürücülere ÖTL dersi
 
LASDER, ÖTL konusunda kamuoyunu bilinçlendirme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. LASDER’in son bilinçlendirme kampanyası da İDO noktalarında uygulandı. LASDER mobil ekibi bu noktalarda her gün binlerce tüketici ile temas kurdu, ortalama 4 bin broşür ve araç kokusu dağıttı. 20 günde dağıtılan toplam broşür sayısı 60 bin oldu.
 
İstanbul’da yaz sıcağında yaşanan trafik çilesi nedeniyle çok tercih edilen bu ulaşım yolunda; sürücüler arabalarının içinde gidecekleri yere ulaşmayı beklerken LASDER timlerine yoğun ilgi gösterdi. LASDER timleri, ‘’Eski lastiğimizi ne yapmalıyız?’’, ‘’Lastiğimizin ömrü ne zaman tükenir’’, ‘’Lastiğin diş derinliği nasıl ölçülür’’ soruları karşısında vatandaşı bilgilendirerek doğru noktalara yönlendirdi. Sürücülere; ‘’Ömrünü Tamamlamış Lastiklerini yeni lastik satın aldıkları noktaya teslim etmeleri’’ çağrısı yapıldı.
 
7 ayda toplanan ÖTL miktarı: 66 bin ton
 
Ömrünü Tamamlamış Lastikleri (ÖTL) toplayarak mevzuata uygun bir şekilde geri kazandıran LASDER, 2012 yılı toplama hedefine adım adım yaklaşıyor. Temmuz ayı sonu itibarıyla LASDER’in topladığı ÖTL miktarı 66 bin ton oldu. Bu miktarın 53 bin tonu (%80) malzeme geri kazanım sektörüne; 13 bin tonu (%20) ise enerji geri dönüşüm sektörüne teslim edilerek geri kazandırıldı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com