Bayram öncesi evcil hayvanlar terk ediliyor

Bayram öncesi evcil hayvanlar terk ediliyor
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi’nde görev yapan Veteriner Hekim Volkan Taplamacıoğlu, bayram ve tatil öncesi evcil hayvanların seyahat edecek olan sahipleri tarafından terk edilmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Özellikle bu yıl cins köpeklerin terk edilme sayısında bir artış yaşandığını ifade eden Veteriner Hekim Volkan Taplamacıoğlu, kişilerin bir hevesle aldıkları evcil hayvanları bir süre sonra bakamayacaklarını anladıklarından terk ettiklerini söyledi. Bayram öncesi evcil hayvanların terk edilmesindeki sayının arttığını kaydeden Taplamacıoğlu, ‘‘İnsanlar tatile gitmek için hayvanlarını bırakacak. Gelince de evcil hayvanlarını barınaktan geri almak için arayacaklar. Her bayram öncesi yaşanan hazin sonlardan biri bu diyebiliriz. Biz de barınakta bulunan hayvanı, sokağa salmak yerine evinde tekrar bakılsın diye geri vermek zorunda kalabiliyoruz. Bu da iyi niyeti suistimale yol açabiliyor’’ dedi.
Hayvan sahiplenecek olan kişilerin ileride yaşayabilecekleri durumu göze alması gerektiğine değinen Veteriner Hekim Taplamacıoğlu, ‘‘Hayvan sahiplenmek demek bir insanın çocuk sahibi olması gibi. Nasıl çocuğu atamazsınız, hasta olduğunda bırakamazsınız, başkalarına emanet edemezsiniz, hayvan sahiplenmek de böyledir. Bu kadar kolay vazgeçiyor olmak çok üzücü’’ diye belirtti.

HAYVANLARIN DÜŞMANI HAYVANSEVERLER OLABİLİR
Taplamacıoğlu, evcil bir hayvanı aldıktan sonra bir süre bakımını yapan ve ilerleyen zamanlarda yaşanılan olumsuz durumlarda terk eden kişilerin kendilerini hayvansever olarak nitelendirmemesi gerektiğini ifade etti. Sorumluluk alabilen kişilerin hayvan sahiplenmesi gerektiğini söyleyen Volkan Taplamacıoğlu şunları aktardı:

‘‘Hayvanların düşmanı bir yerde hayvanseverler olabiliyor. Bir köpeği alıp, çiftleştirip, yavruları olduktan sonra sokağa bırakan insanlar kendilerini hayvansever olarak görüyorlar. Onu terk eden bir hayvansever olamaz. Her ‘ben hayvanseverim’ diyen kişi hayvan sevmiyor. Hayvanını seven, hayvanına ömür boyu bakabilen, evde bakamadığı halde sokaktaki hayvanlarla ilgilenebilen kişidir. Temel olarak sorumluluk alabilecek insanların hayvan edinmesi gerekir. Bir insanın sahiplenmeden önce, bu hayvanın 10-15 yıl ömrü olduğunu, hastalanabileceğini, yaşlanabileceğini, sakatlanabileceğini göze alması gerekiyor.’’ (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com