Bayram öncesi sahte para uyarısı

Bayram öncesi sahte para uyarısı
Pazarlar Emniyet Amirliği, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban pazarlarında alıcı ve satıcıları sahte para konusunda uyardı.
Pazarlar Emniyet Amiri Ahmet Durmaz, hayvan pazarında satış yapan besicileri ve vatandaşları sahte para konusunda dikkatli olmaları konusunda uyararak, sahte paranın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgi verdi. Durmaz, "Besiciler bir yılın emeğini kalpazanlara kaptırmasınlar. Bu nedenle aldıkları paraların sahte olup olmadığını mutlaka kontrol etsinler. Sahte parayla karşılaşıldığında da mutlaka 155 Polis İmdat telefonuna ihbarda bulunsunlar" dedi.
Paralarda aranması gereken özellikler hakkında bilgi veren Emniyet Amiri Durmaz, “Sahte para ile orijinali arasındaki en belirgin özellik, paranın kâğıdıdır. Orijinal banknot, pamuk elyafından özel olarak yapılırken, sahte banknot, piyasada bulunan normal kâğıttan yapılmaktadır. Orijinal banknotlarda renkler canlı ve uyumludur. Sahte banknotlarda ise renkler soluk ve uyumsuzdur. Orijinal banknot kâğıdının hamuruna konulan kırmızı ve mavi ışık veren lifler, ultraviyole cihazı altında bakıldığında görülebilmekte. Sahte banknotlarda ise, boyama yoluyla benzetilmeye çalışılmaktadır ve gerçek banknottaki renk canlılığına rastlanılmamakta. Silgi ile silinecek olursa bu lifler kaybolmakta. Orijinal banknotlarda, yazılar ve portreler elle dokunulduğunda, hissedilebilecek şekilde kabartmalı olarak basılmıştır. Sahtesinde, bu kabartma özelliği bulunmadığından, elle dokunulduğunda kayganlık hissedilir. Gerçek paralardaki portreler, belirgin çizgileriyle canlılık ve derinlik hissi uyandırır. Sahte banknotta ise portreler soluktur ve derinlik hissi uyandırmaz” dedi
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com