Bayram oteli için karar çıktı

Bayram oteli için karar çıktı
Van depreminde 2'si gazeteci 24 kişinin öldüğü Bayram Oteli davasında karar açıklandı

Van'da 2011 yılında meydana gelen depremde yıkılan ve 24 kişiye mezar olan Bayram Oteli için açılan davada karar aşamasına gelindi. Tutuklu yargılanan otel sahibi Tevfik Bayram 'bilinçli taksirle adam öldürmeye teşebbüs' suçundan 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Birinci depremden sonra hasar görmesine rağmen işletmeye devam edilen ve ikinci sarsıntıda yıkılan binada DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in de aralarında bulunduğu 24 kişi yaşamını yitirmişti. Davanın 9'uncu duruşmasında savcı Alaatin Dokur, 'bilinçli taksirle adam öldürmeye teşebbüs' suçundan sanığı 22.5 yıl hapis cezasına çaptırılmasını isterken, hükmen tutukluluk halinin de devamını talep etti. Duruşmaya otel sahibi tutuklu sanık Tevfik Bayram, otelde hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatları, sanık avukatı ile yakınları katıldı.

Davada tutuklu yargılanan Tevfik Bayram'ın avukatı Mehmet Denizoğlu da yaptığı savunmada, birinci depremle ikinci deprem arasını çok kısa olduğunu belirterek, şunları söyledi:


    "Zaten devlet yetkilileri sadece 30 küsür binanın ağır hasarlı olduğunu tespit etmişti. Bu ağır hasarlı binalar içerisinde Bayram Oteli yoktu. Tüm kamu kurumları da çalışıyordu. O zaman bu kamu kurumlarına kesin rapor almışlar mıydı? Devletin, bankanın, özel sektören yapamadığını ve bütün suçun müvekilime bırakılması hususunu takdirlerinize bırakıyorum. Tüm bilen insanların açıklamalarında da 'büyük bir deprem olan yerde bir tane daha büyük deprem olmaz' dediler. Daha sonradan da 'bilinmeyen bir fay çıktı ve süpriz oldu' dediler. Tüm bunlara rağmen müvekilimin bilinçli taksirle suçlanması mümkün değildir. Birinci ve ikinci deprem sırasında 670 kişi öldü. Ancak şu anda tutuklu tek sanık benim müvekilimdir. Aslan oteli de bizim otelimiz gibi ikinci depremde yıkıldı. Demek ki alınan raporlar, binanın yıkılmasına engel değildir. Müvekilimin beraatine, mahkeme aksi kanaate ise indirim sebeplerini göz önüne alınarak alt sınırdan ceza verilmesi istiyorum."

    
Duruşma çıkışında verilen karara tepki gösteren ailelerin avukatı Murat Kemal Gündüz, davada tek sanık olarak Tevfik Bayram'ın yargılandığını belirterek, "Biz son duruşmada da savcılık mutalasına katıldığımızı beyan etmiştik. Bugün de aynı talebimizi ilettik. Mahkeme heyeti verdiği aradan sonra kararını açıkladı. Neticede sanığa 11 yıl 1 ay 10 gün ceza verdi. Bunun dışında 3 yıl otelcilik mesleğini yapmaktan men etti. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Biz aileler adına az ceza verildiği düşüncesiyle karara itiraz etme hakkımızı kullanacağız" dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com