Bayramda beslenmeye dikkat

Bayramda beslenmeye dikkat
Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca oruç tutma nedeniyle azalan günlük öğün sayısının ve beslenme düzeninde meydana gelen değişikliklerin bayramda normal yeme düzenine geçişte fazla yemek yeme eğilimi oluşturacağını ve bu durumda oluşacak mide ağrısına dikkat

Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca oruç tutma nedeniyle azalan günlük öğün sayısının ve beslenme düzeninde meydana gelen değişikliklerin bayramda normal yeme düzenine geçişte fazla yemek yeme eğilimi oluşturacağını ve bu durumda oluşacak mide ağrısına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar Ramazan Bayramı'nda yapılacak beslenmeye dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar, normal yeme düzenine geçişte psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminin ortaya çıktığını, 1 aylık orucun ardından bayramda hatalı beslenme sonucunda hazımsızlık, mide yanması, gaz şikayetleri, kusma, ishal, kabızlık, mide-barsak hastalıkları, reflü gibi şikayetlerin ortaya çıkabileceğini belirtti. Uzmanlar, 'Bayramda kahvaltıda peynir, zeytin, kepekli ekmek, domates, salatalık, biber, yeşillik, ara öğünde meyve, öğlen ızgara veya fırında et yemekleri, salata, çorba, kepekli ekmek, yoğurt, ara öğün de ikindi çayı yanına kuru meyve-fındık-badem karışımı, akşam ise etli sebze yemekleri, salata, yoğurt, kepekli ekmek, yatmadan 2 saat öncesinde yine meyve tüketilebilir. Bayram boyunca, güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Bir öğünde aşırı miktarda yemekten kaçının. Az ve sık yemek yiyin. Kızartmalar yerine haşlama yemeği tercih edin. İkram edilen hamur tatlılarını az miktarda yiyin, sütlü ya da meyveli tatlıları tercih edin. Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin, çay ve kahveye şeker eklemeyin. Günlük 8-10 bardak su tüketmeye özen gösterin. Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu bulunanlar, diyetinizi kesinlikle bozmayın. Bayram sofralarında sebze, meyve ve yoğurt ağırlıklı mönüler hazırlayın. Salatayı unutmayın, marul, havuç, taze kırmızı biber ve limondan oluşan salatalar yapın. Her gün düzenli yapılan fiziksel aktivite, fiziksel oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle düzenli aktivite yaşamın bir parçası haline getirilmelidir' dedi.
Uzmanlar, bayramda ve yıl boyunca doğru beslenilmesi gerektiğini ve aktif olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com