Bayramda diş çürüklerine dikkat

Bayramda diş çürüklerine dikkat
Uzmanlar, bayramda fazla miktarda tüketilecek şekerlerin diş çürümelerine neden olabileceğini söyledi.

Uzmanlar, bayramda fazla miktarda tüketilecek şekerlerin diş çürümelerine neden olabileceğini söyledi.
Uzmanlar, Ramazan Bayramında şekerli yiyecek tüketiminin arttığını belirterek şekerli gıdaların dişlerin yüzeyine yapışarak bakteriler tarafından kolaylıkla asite dönüştürülebileceğini ve bu yüzden sık aralıklarla tüketilen şekerin ağızdaki ortamı asitleştireceğini ve diş çürüklerine yol açabileceğini söyledi.
Bayramda özellikle çocuklar başta olmak üzere herkesin yenen her tatlı ve şekerden sonra mutlaka ağzını temizlemesi gerektiğini belirten uzmanlar, 'Diş çürüklerinin önüne geçmek için diş fırçalama imkanı olmadığı zamanlarda tatlıdan hemen sonra havuç ve salatalık yemek, şekersiz sakız çiğnemek faydalıdır. Havuç az şekerli olması ve fazla çiğneme gerektirmesi nedeniyle ağızdaki şeker kalıntılarının temizlenmesinde önemli rol oynar' dedi.
Bayram ziyaretlerinde ev sahiplerinin de misafirlerin ağız sağlığı konusunda duyarlı olması gerektiğini dile getiren Saraç, ev sahiplerine tatlıdan sonra misafirlerin ağız temizliği için gereken ortamı hazırlamasını önerdi. Misafirlere ağızın temizlenmesi için bir bardak su verilebileceğini belirten uzmanlar, şunları söyledi: 'Çürüğün önlenmesi için bir parça peynir bile yenebilir. Peynir, ağızdaki asitleri nötrleştirdiği için çürüğün önüne geçer. Ev sahipleri, tatlıdan sonra birer parça peynir de ikram edebilir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com