Bayramda yola çıkacaklar dikkat!

Bayramda yola çıkacaklar dikkat!
Hızınıza ve sollamaya dikkat edin, yola çıkmadan aracınızın bakımını yaptırın ve 2 bir mola ver

Ulaştırma Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜVTURK'ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Ramazan Bayramı'nda yola çıkacak sürücüleri, basit ama hayati önem taşıyan kurallara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı:
 
“Rahat, hafif giysiler ile düz ayakkabılar giyin, klima açık olsa bile, sık sık pencereleri açarak içeriyi havalandırın, uzayan konvoylarda konsantrasyonu yitirmemek için sükûnetinizi koruyun hız ve sollama başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uyun.
 
Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan trafik sorunu, özellikle uzun tatillerin yaşandığı dönemlerde doruğa çıkıyor. Trafik kazalarında son yıllarda yaşanan azalmaya rağmen, bayram tatilleri, tatil veya ziyaret amacıyla şehirlerarası trafiğe çıkan araç sayısının artması ve dikkatsizlik nedeniyle trafik kazalarının arttığı dönemler olarak dikkat çekiyor.

İŞTE ACI BİLANÇO

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne göre geçen yıl uzun tatillerin olduğu Kurban Bayramı'nda 9 günde 147 kişi hayatını kaybetti, 786 kişi de yaralandı. 
 
Türkiye'de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi projesi, bu Ramazan Bayramı nedeniyle sürücüleri dikkatli ve sorumlu olmaya davet ediyor.
 
EN ÇOK KAZA BİRİNCİ VE BEŞİNCİ GÜNDE

İstatistiklere göre Bayram tatili süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybının tatilin birinci ve beşinci günlerinde meydana geldiği, kazaların yüzde 52'lik bölümünün, 12.00-16.00 saatleri arasında oluştuğu belirlendi.

İstatistikler, kazaların sebepleriyle ilgili de çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Kazaların yüzde 29'u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurmaması, yüzde 21'i de araçların hızlarını kavşaklara-dönemeçlere yaklaşırken azaltmaması nedeniyle gerçekleşiyor. Yanlış dönüş veya manevra yapmak kazaların yüzde 15'inin nedeni olurken, şerit ihlali ise kazaların yüzde 12'sinin gerçekleşmesine neden oluyor.
 
Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında güvenli sürüş ve kaza önleme konusunda eğitim veren uzmanlara göre, basit önlemlerle hem rahat yolculuk yapmak hem de trafik kazalarından korunmak mümkün;

Aracın muayenesi ve bakımı tam olsun  

-     Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden emin olun.
-      Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, aracın aksamlarını (hız, yakıt göstergeleri, Airbag göstergeleri vs.) tüm gerekli malzemeleri (İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri) kontrol edin. 
- Gideceğiniz güzergâhtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinin.
- Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin.
- Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin.
 
Her iki saatte bir 15 dakika dinlenin

- Tüm trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun,
- Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin.
- Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.
- Ağustos ve Eylül ayında aşırı sıcak havalara yakalanmamak için yola sabahın erken saatlerinde çıkın.
- Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketmeniz konsantrasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.
- Klimayı sürekli çalıştırmayın. Zaman zaman camları açarak aracı havalandırmayı ihmal etmeyin.
- Aşırı sıcak havanın asfalt zeminin yumuşamasına ve dolayısı ile kaygan bir zemin oluşturabileceğine dikkat edin.
- Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin.
- Öğlen saatlerini molada geçirin. Aşırı sıcak hem sizin hem de aracınızın performansını düşürecektir.
- Yoğunluk, kaza veya yol çalışması nedeniyle oluşan konvoylarda veya feribot girişlerindeki beklemelerde sakinliğinizi koruyun. Yol konsantrasyonunuzu bozmayın.
 
Yol kenarındaki mıcıra dikkat edin

-      Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (Mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani  fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın.
- Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun.
- Kısa farlarınızı mutlaka yakın.
 
Çocuk koltuğu hayat kurtarıyor

- Ülkemizde 1 Haziran 2010'dan beri boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda seyahat zorunluluğu bulunuyor.
- Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları yüzde 3'e ilerlerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise bu oran yüzde 46'lara çıkıyor.
 
 T.C. Ulaştırma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Trafikte Sorumluluk Hareketine, İçişleri Bakanlığı ve bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloki Bakanlığı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, TÜRKAK, TÜVTURK, Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi'nin yanı sıra İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) paydaş olarak destek veriyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com