Bayramı kilo almadan karşılayın

Bayramı kilo almadan karşılayın
Uzmanlar, Ramazan'da kilo almadan bayramı karşılamanın mümkün olduğunu belirtti.

Uzmanlar, Ramazan'da kilo almadan bayramı karşılamanın mümkün olduğunu belirtti.
Ramazan ayının başlaması ile birlikte bireylerin beslenme alışkanlıklarının değiştiğini söyleyen beslenme ve diyet uzmanı diyetisyen uzmanları, 'Ramazan ayında oruç tutmaya bağlı olarak günlük tüketilen öğün sayısı ve tüketilen su miktarı azalmakta, öğünlerde tüketilen besin çeşitlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Ramazan ayında beslenmemize dikkat ederek daha sağlıklı bir şekilde ve bulunduğumuz kiloyu koruyarak, en önemlisi de kilo almadan bayramı karşılayabiliriz' dedi.
Ramazan ayında öğünlerin sahur, iftar açılışı, iftar yemeği, gece yatmadan önce iki ara öğün olacak şekilde planlanması gerektiğini aktaran diyetisyen uzmanlar, sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin son derece zararlı olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı. Ramazan boyunca aç kalınan sürenin azalmasını sağlamak ve metabolizmanın hızını yavaşlatmak için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini belirten Camcı, 'Vücut açlığa ve yemek yeme saatlerine intibak ettikten sonra, harcanan günlük enerjiyi düşürmeye başlar, dolayısı ile metabolizmamız yavaşlar. Bu durumda normalde yediklerimizi azaltmamız gerekir. Porsiyon miktarlarını fazla artırmadan ve yediklerimizin muhtevasında bulunan besin maddelerine (yağ, karbonhidrat, protein, vitamin, mineral) dikkat etmeliyiz. En önemlisi de pişirme yöntemlerinden sağlıklı olanları seçmeliyiz' diye konuştu.
VİTAMİN İÇİN BOL SEBZE-MEYVE
Yetişkin bir bireyin ortalama su ihtiyacının 2-2.5 litre arasında olduğunu hatırlatan uzmanlar, oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için, iftar ve sahur arasında bol su içmeye özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Uzmanlar, yeterli ve dengeli beslenmenin ana prensiplerinden biri olan sebze ve meyve tüketiminin Ramazan ayında azalabileceğini ancak vücudun gereksinimi vitamin ve minerallerin karşılanabilmesi için günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketiminin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
Ramazan ayı süresince ağırlık denetimine katkıda bulunmak için iftar sonrasında kısa yürüyüşler yapmanın metabolizma için faydalı olacağına değinen uzmanlar, sözlerini şöyle sürdürdü:
'İftar sofraları normal akşam yemeklerinden daha zengin bir şekilde hazırlanmaktadır. Pek çok lezzetli yemekten oluşan iftar sofralarında, bütün gün aç kalmışken psikolojik olarak birçok yemeği tatmak, yemek isteriz. Yaklaşık 12 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, sindirim sorunlarına neden olabilir. Orucu hafif yiyeceklerle özellikle çorba ile başlayarak açmalıyız. Ramazan ayı süresince, özellikle kızartmalardan, hamur işlerinden, aşırı şeker ve yağ içeren besinlerden uzak durmak, gece oluşabilecek hazımsızlıklardan, mide yanmalarından, reflüden, ayrıca kilo alma problemlerinden koruyacaktır. Ramazan ayında kişi tatlı ihtiyacını kalorisi azaltılmış tatlılarla gidermelidir. Yağlı ve şerbetli tatlılar yerine hoşaf, komposto, sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tüketilmelidir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com