Baz istasyonu isyanı

Baz istasyonu isyanı
Mesudiyeliler Yargıtay kararına rağmen köylerine baz istasyonu kurulmasına tepki gösterdi.
Muğla’nın Datça İlçesi’nde, bir GSM şirketi tarafından yerleşim alanlarının yanına kurulmak istenen baz istasyonu tartışması sürüyor.

İlçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Mesudiye Köyü’nde, Yargıtay kararına rağmen köylerine baz istasyonu kurulmasına tepki gösteren Mesudiyeliler isyan etti.
 
Yaklaşık 15 gün önce, köy yerleşim alanlarının yakınında özel bir araziye kurulmak istenen baz istasyonuna karşı mücadele başlatan vatandaşlar, Yargıtay kararının uygulanmasını istiyor.

480 seçmene sahip olan köyde 310 imzalı dilekçe ile Kaymakamlığa başvuruda bulunarak baz istasyonu istemediklerini belirten köy halkı, dün çalışmaların yeniden başlaması üzerine yeniden eylem yaptı.

Baz istasyonunun kurulacağı alanda toplanan öfkeli kalabalık, çevrede geniş güvenlik önlemi alan jandarma engelini aşamadı.

Öfkeli kalabalığın, baz istasyonunun kurulacağı tepeye yaklaşmasını önleyen jandarma, çalışmalar tamamlanana kadar bölgeden ayrılmadı.
 
“YARGITAY KARARI HİÇE SAYILIYOR"
 
Köy halkı adına bir açıklamada bulunan 75 yaşındaki Yurdanur Çakman, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bir hafta önce insan sağlığı bakımından çok önemli bir karara imza attığını hatırlatarak, “Karar çok açık ve net bir şekilde, baz istasyonlarının şehir dışına çıkarılmasını öngörüyor. 15 gün önce köyümüzde, yerleşim alanlarının yakınında özel bir araziye baz istasyonu kurulacağını öğrendiğimizden beri diken üstündeyiz. Daha önce gelen ekipler, izin belgeleri olmadığı için çalışmaları yarıda kesip buradan ayrılmışlardı. Daha sonra gelen Yargıtay kararı ile sorunun çözüldüğünü düşünürken, bugün ekipler yeniden geldi ve çalışmalar tekrar başladı. Yargıtayın kararı hiçe sayılıyor" dedi.
 
İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
 
Köy halkının yerleşim alanlarının yanına baz istasyonu kurulmasını kesinlikle istemediklerini ifade eden Çakman, “Bu amaçla imza kampanyası başlattık. Kısa sürede 310 imzaya ulaştık. 480 olan seçmen sayısının yarısını bile geçtik. Köy ihtiyar heyeti, köy halkından gelen talep doğrultusunda köyümüze baz istasyonu kurulmaması yönünde bir karar aldı. Bu karar ve 310 imzalı dilekçe ile Kaymakamlığa başvuruda bulunarak, baz istasyonu istemediğimizi bildirdik. Başlatılan çalışmaların derhal durdurulmasını bekliyoruz. Yürütmenin durdurulması talebi ile ayrıca idare mahkemesine de başvuruda bulunacağız. Köy muhtarlığının avukatı bu konu ile ilgili hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.
 
Datça Kaymakamı Hamdi Üncü ise, şirket yetkililerinin izin belgelerini ibraz ederek baz istasyonu kurma çalışmalarını başlatacaklarını bildirmeleri üzerine, istenmeyen olayların yaşanmaması için jandarmaya çevrede güvenlik önlemi alması yönünde talimat verdiğini belirterek, “Ayrıca, köylülerin talebini, incelenerek bir karar bağlanması amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ilettik. Kurulmak istenen baz istasyonunun yerleşim yerlerine uzaklığının tespit edilmesi ve insan sağlığı için tehlike oluşturup oluşturmadığının incelenmesini bekliyoruz. Verilecek karar doğrultusunda gerekli olan işlemler yapılacaktır" dedi. (SNK)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com