Baz istasyonu isyanı!

Baz istasyonu isyanı!
Cep telefonu kullanımı sayısında artışa bağlı olarak, neredeyse her sokakta karşılaşı olduğumuz baz istasyonları insan sağlığı ve çevre güvenliği açısından halkımızı tedirgin ediyor. Kütahya merkezde bir dernek binasının çatısındaki baz istasyonuna tepki

Cep telefonu kullanımı sayısında artışa bağlı olarak, neredeyse her sokakta karşılaşı olduğumuz baz istasyonları insan sağlığı ve çevre güvenliği açısından halkımızı tedirgin ediyor. Kütahya merkezde bir dernek binasının çatısındaki baz istasyonuna tepki gösteren mahalle sakinleri, bu sebeple uyku problemi, baş ve göz ağrıları gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını iddia ediyorlar.
Mahalle
Sakinleri Tepkili
Afyon Caddesi Alipaşa Mahallesi'nde bulunan bir dernek binasının çatısında bulunan GSM operatörlerine ait baz istasyonları halkın tepkisini çekiyor. Özel bir firmanın teknik epikleri tarafından binanın çatısına takılan ve sözleşme gereği değişmesi gereken sinyal gönderici antenler değiştirilirken mahalle halkının bunu fark etmesi üzerine mahalle sakinleri tepki gösterdi.
Alipaşa Mahallesi'nde ikamet eden Osman Yiğit (emekli) yaptığı açıklamada,“Derneğin yanında bulunan Sevgül Apartmanı yöneticisiyim. Buraya kurulan baz istasyonları ile ilgili olarak gereki yerlere müracaatlarımızı yaptık, ancak bunu önleyemedik. Binaların bitişik olması nedeniyle üç dört yıldır geceleri uyuyamıyor, baş ve göz ağrıları çekiyoruz. Mesafesinin ne kadar olduğunu bilmiyorum ama Şehitler İ.Ö.O. ve Fatih İ.Ö.O'na çok yakın. Ayrıca bu dernek binasında bir yurt var ve burada kalan insanlar var. Baz istasyonları bizi çok rahatsız ediyor. Artık bu konuya bir çözüm bulsunlar” şeklinde tepkisini dile getirdi.
Mahallede bulunan dernek binasının karşısında ikamet eden ev hanımı Sevgi Tüloğlu ise, “Yaklaşık 6 yıldır bu binada baz istasyonu var. İstasyon kurulduğu günden beri bizim sağlığımız yerinde değil. Herkeste bir halsizlik var, uykudan kalkamama, uyuyamama gibi birçok problemle karşı karşıya kaldık. Bu binada bir de yurt var, burada kalan öğrenciler var, az ileride hastane var. Bizim sağlığımız gitti. Karşı komşum yaklaşık bir yıldır kanser hastası. Biz mahalleli olarak bu bu istasyonları burada istemiyoruz, sağlığımızdan daha önemli ne var ki” şeklinde konuştu.
Baz İstasyonlarının Sağlığa Zararları
• Baz istasyonları tarafından da yayınlanabilen mikrodalgaların dokulara iki temel etkisi bulunmaktadır:
• Mikrodalga dokuları ısıtır. (termal etki)
• Mikrodalga hücrelerin kimyasını bozar (termal olmayan ya da kimyasal etki)
• Mikrodalgaların özellikle ikinci etkisi,yani hücrelerin kimyasını bozarak oluşturduğu etki insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda hücrelerin -kimyasal etkiye maruz kalması ile şu sonuçların meydana gelebileceği saptanmıştır:
• Hücrelerde büyük moleküllerin (proteinler vb.) deforme oluşu.
• Hücre zarlarının birbirine yapışması.
• Hücre zarlarında delikler açılması (elektro-porasyon)
• Ca-ATPaz ve Na-K-ATPaz enzimlerinin bozulması sonucu hücre dışına Ca”, Na' ve K' kaçışı.
• Sinir zarlarının bozuluşu: Sinir zarlarının bozulması ile REM uykusu adı verilen rüya görmenin azalışı, EEG değişimleri, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık, depresyon, başağrısı, başdönmesi, Alzheimer, Parkinson, Multipl Skleroz gibi dejeneratif beyin hastalıkları meydana gelir.
• Hücre enzimlerinde bozulmalar.
• DNA tahribi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com