BBC Editörü'nden Selin Girit'e destek

BBC Editörü'nden Selin Girit'e destek
Melih Gökçek'in hedef gösterdiği gazetecinin editörü konuştu

BBC Türkçe Bölüm Başkanı Murat Nişancıoğlu, gazeteci Selin Girit'i hedef gösteren ve 'İngiliz ajanı' olmakla suçlayan Melih Gökçek'e cevap verdi.

Geçtiğimiz hafta Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, BBC çalışanı Selin Girit'i yazmış olduğu tweetler sebebiyle vatan haini ilan etmiş ve 'İngiliz Ajanı' olmakla suçlamıştı. Gökçek'in #İNGİLTEREADINAAJANLIKYAPMASELİNGİRİT başlığıyla twitter'da kampanya başlatmasıyla birçok ölüm ve tecavüz tehdidi alan Selin Girit'in editörü dün akşam saatlerinde BBC'nin Türkçe sayfasında bir açıklama yayınladı.

Melih Gökçek'e ve onun söylemlerinden yola çıkarak konuşmalarında Girit'i suçlayan Başbakan Erdoğan'a cevap veren Murat Nişancıoğlu "Konuya Başbakan Erdoğan’ın sorusundan girmek yararlı olabilir: “Buna gazetecilik denilebilir mi?” Yanıtımız: “Evet.” diyerek çalışanına sahip çıktı.

"Selin Girit bir gazetecidir ve haber değeri olabileceğini düşündüğü her olayı, gelişmeyi ya da etkinliği izlemek onun mesleğinin bir gereğidir. BBC çalışanları sosyal medyayı kullanırken -izinli oldukları zamanlar ve özel paylaşımları da dahil olmak üzere- sınırsız özgürlüğe sahip değildirler. Onların nasıl hareket etmeleri gerektiğini belirleyen kurallara uymak zorundadırlar. Kısaca özetlemek gerekirse, bu kurallara göre bir BBC çalışanı sosyal medyayı kullanırken BBC değerlerine ve yayın ilkelerine uygun hareket etmelidir. Selin Girit Yoğurtçu Parkı’ndan sadece bir tane mesaj atmamıştır. Dolayısıyla, sadece asılsız saldırılara hedef olan söz konusu mesajla değil, attığı tüm mesajlar çerçevesinde değerlendirilmelidir." diyen Nişancıoğlu açıklamasında olaylarla ilgili Selin Girit'in tweetlerine yer verdi.

Selin Girit'in gazetecilik gereği sadece olayları izlediğini ve yazdıklarının olaylar hakkında aktarımlar olduğunu söyleyen BBC Editörü "Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hedef aldığı bu mesajlar, Selin Girit’in görüşleri değil, Yoğurtçu Parkı’ndaki forumdan bir konuşmacının sözleridir. Fakat Sayın Gökçek bu gerçeği tamamen görmezlikten gelerek söz konusu mesajı Selin Girit’in görüşü gibi yansıtmakta ısrar etmektedir. Burada asıl hedefi BBC’dir, ne yazık ki sadece işini yapan ve bunu doğru bir biçimde yapan BBC muhabirine saldırmayı tercih etmektedir. Bunun sonucunda Selin Girit binlerce hakaret dolu mesaja ve tehdide maruz kalmaya devam etmektedir." diyerek Gökçek ve Erdoğan'ı kasıtlı hedef göstermekle suçladı.

"SELİN GİRİT DÜRÜST, ONURLU VE İYİ BİR GAZETECİDİR"

BBC'ye karşı olan tepkilerin bir çalışan üzerinden yapılmaya çalışıldığını söyleyen Murat Nişanoğlu "Eğer amaç, BBC’nin hatalı olduğu düşünülen bir haberini, bir BBC çalışanının kurumun yayın ilkelerine aykırı olduğu düşünülen bir davranışını eleştirmek ve yanlışın düzeltilmesini sağlamak ise, BBC’nin 24 Haziran tarihinde yaptığı tıklayın açıklamada da dikkat çekildiği gibi, “yerleşik, kurumsallaşmış yorum ve şikayet mekanizmalarının kullanılması” en uygun yoldur. Bir BBC çalışanının “vatan haini” ve “İngiliz ajanı” ilan edilmesi ve bu kişinin çok sayıda hakaret ve tehdit içerikli mesajla taciz edilmesine yol açılması ise kabul edilemez. Çünkü Selin Girit bir gazetecidir. Dürüst, onurlu ve iyi bir gazetecidir." sözleriyle açıklamasını bitirdi. (MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com