BBC'ye Kore suçlaması

BBC'ye Kore suçlaması
Kore'ye gittiler diye suçlandılar.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'den 3 gazeteci geçen ay belgesel çekimleri için Kuzey Kore'ye gitti.Ancak döndüklerinde ülkelerinde büyük bir tepkiyle karşılaştılar. Gerekçe; Kuzey Kore'ye birlikte gittikleri öğrencileri belgesel çekimde kullanmak ve hayatlarını tehlikeye atmak.

"BBC, Kuzey Kore belgeseli için öğrencileri kalkan olarak kullandı." Suçlama; İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden London School of Economic'e ait.

Nedeni; üniversitenin 10 öğrencisinin Kuzey Kore gezisine BBC'den üç gazetecinin "habersiz" dahil olması.

18 - 28 yaş arası 10 öğrencinin 8 günlük Kuzey Kore gezisi geçen aydı.

BBC Panorama programından üç gazeteci de hükümetin izni olmadan, öğrencilerle birlikte ülkeye giriş yaptı.

Amaçları; son dönemde gerginliğin tırmandığı bölgede, belgesel çekimleri yapmaktı, hedeflerine ulaştılar. Gazeteciler; kimliklerini saklayarak giriş yaptıkları ülkede herhangi bir problemle de karşılaşmadı.

Ancak dönüşte London School of Economics'ten bazı yetkililer yayın kuruluşuna büyük tepki gösterdi. Gerekçeleri; kendilerine bilgi vermeden Kuzey Kore gibi bir ülkede öğrencileri tehlikeye atmalarıydı.

BBC yetkilileri, "Öğrencilere gerekli bilgilendirmeyi yaptık, bilgilendirmediğimiz tek taraf Kuzey Kore'ydi" diyerek suçlamaları reddetti.

Çekimler için Kore'ye eşi ve bir kameramanıyla giden Panorama muhabiri John Seweeney de öğrencilerin belgeseli desteklediğini söylüyor.

London School of Economics'in öğrenci birliği, öğrencilere yalan söyledikleri gerekçesiyle programın kaldırılmasını istedi.

Kanal yönetimi ise kararlı. Belgeselin bugün BBC 1 kanalında , gelecek hafta sonu da BBC World'te yayınlanması bekleniyor.(MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com