BBP'den evsel katı atık bedeline tepki

BBP'den evsel katı atık bedeline tepki
Büyük Birlik Partisi (BBP) Bursa İl Başkanı Ömer Ünsal, BUSKİ’nin kasım ayından itibaren evsel katı atık hizmeti adı altında abonelerden 3,270 lira + KDV gibi ücret almasına tepki gösterdi.

Vatandaşların zaten pahalı olan su faturalarına bir de 4 TL ilave edilmesini eleştiren Ünsal, "Belediyeler vatandaşı artık hizmet verme değil para alma kapısı olarak görüyor. Burada mağdur olan yine vatandaşımız. Atık bedelinin tüketim olmasa bile alınması çok yanlış. Katı atık hizmetleri için ücretlendirme yapılırken tam maliyet ve kirleten öder esaslarına uyulmuyor. Birçok işyerine tahmin ediyorum ki su faturasından fazla fatura gelecek" dedi.

Uygulamaya sert tepki gösteren Ünsal, "Çevre temizlik vergisinin yanı sıra şimdi de katı atık uzaklaştırma bedeli faturaya yansıtılmış. Üstelik bu sudan yüzde 8 KDV alınırken, evsel katı atık bedelinden yüzde 18 KDV alınıyor. Tüketici derneklerinin uygulamanın iptali için dava açması lazım. BUSKİ zaten çevre temizlik vergisi alıyor. Vatandaş olarak bir de katı atık toplama bedelini neden ödeyelim? BUSKİ'nin 800 bin abonesi var. Yu yolla aylık 4 milyon gibi büyük bir gelir elde edilecek. Vatandaşın bu paranın nasıl kullanılacağı konusunda aydınlatılması lazım" diye konuştu. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com