BBP'nin Sivas mitingi

BBPnin Sivas mitingi
Genel Başkan Destici: "(Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin ölümü) Biz, bir kan davası peşinde değiliz, intikam peşinde değiliz. Hakkımızı arıyoruz, hak davamızı arıyoruz. Biz, şehitlerimize ne olduğunu bilmek istiyoruz, sorumluları kimse mutlaka huku

SİVAS (AA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüne ilişkin, "Biz, bir kan davası peşinde değiliz, intikam peşinde değiliz. Hakkımızı arıyoruz, hak davamızı arıyoruz. Biz, şehitlerimize ne olduğunu bilmek istiyoruz, sorumluları kimse mutlaka hukuk önünde hesabının verilmesini istiyoruz ve bu hesap verilene kadar bunun takipçisi olacağız" dedi.

Destici, partisince Sivas Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, ülkede seçim atmosferi yaşandığını belirterek, "Maalesef seçim meydanlarına baktığınız zaman ne iktidarın gündeminde ne diğer muhalefet partilerinin gündeminde ülkenin, sizlerin problemleri yok. Maalesef bir kayıkçı kavgasına tutuşmuşlar ve onun üzerinden devam ediyorlar" diye konuştu.

PKK'nın siyasi uzantılarının 30 Mart yerel seçimlerini referandum olarak değerlendirdiğini ileri süren Destici, "Neyin referandumu? 'Özerkliğin referandumu' diyor. Hiç kimseden, hükümet edenlerden bunlara bir cevap yok. Duymazdan geliyor. Bıçak kemiğe dayanırsa işte o zaman bu büyük Türk milleti, vatanı için, milleti için, ülkesi için gerektiği zaman kanını, canını, malını verir ama vatanın bir avuç toprağını, bir çakıl taşını dahi hiç kimseye vermez. Herkes bunu böyle bilsin. Özerklikten bahsedenlere, 'bu, bir yerel seçim değil, referandum' diyenlere de şunu söylüyorum; Sivas'tan, Selçuklu'nun başkentinden, Danişmendlilerin başkentinden, Cumhuriyet'in kurulduğu şehirden sesleniyorum, aklınızı başınıza alın, rüyalarınızı kabusa çevirir, hayallerinizi zindan eder, heveslerinizi kursaklarınızda bırakırız" şeklinde konuştu.

Hükümeti eleştiren Destici, "Şimdi bir paralel yapı icat etti, bütün suçları, bütün olumsuzlukları paralel yapıya atıyor. Yani 6 ay önce Türkçe Olimpiyatları dünyanın en iyi olimpiyatlarıydı, Türkçe Olimpiyatlarını gerçekleştirenler en büyük hizmetleri yapıyorlardı, bunun başındaki muhterem bir hoca efendiydi, ablalar ve abiler Türkiye'nin en iyi ablaları, abileriydi. Özellikle 160 ülkedeki okullarda görev yapan o öğretmenler, o hizmet erleri, Türkiye'nin en büyük hizmet elçileriydi. Şimdi ne oldu, durum değişti ve bütün olumsuzlukların sorumlusu paralel yapı" dedi.

Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeline değinen Destici, AK Parti'nin "yasakları ortadan kaldıracağız" diyerek iktidara geldiğini hatırlatarak, "Sayın Başbakan, 'Twitter mwitter hepsini kapatacağız' diyor, 1 saat sonra kapanıyor. Böyle bir hukuk sistemi olur mu? Böyle bir hukuk sistemi olmaz" ifadesini kullandı.

Destici, eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a ait olduğu iddia edilen ses kaydına ilişkin, "Bu millet, bunu yazdı ve not etti çünkü bu millet, inancıyla, diniyle değerleriyle alay edilmesini asla kabul etmez. Bu millet, bunu hiçbir dönemde hak etmemiştir. Hele size hiç yakışmamıştır çünkü bu millet size hep başta da bu sebeplerden dolayı, dini değerlerinden dolayı, inançlarından dolayı destek vermiştir. Çıkıp milletten açıkça özür dilenmesi gerekiyor" diye konuştu.

 

- "Biz, intikam peşinde değiliz"

Kahramanmaraş'ta 2009 yılında helikopterin düşmesi sonucu yaşamını yitiren BBP'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 yol arkadaşının vefatının üzerinden 5 sene geçtiğini anımsatan Destici, "Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Bugüne kadar hukuk içinde takip ettiğimiz bu süreci yine hukuk içinde ama yılmadan, yorulmadan sonuna kadar hep birlikte takip edeceğiz" dedi.

"Özel yetkili mahkemeleri kapatarak dava sürecini, soruşturma sürecini akamete uğratmayı hesap edenler varsa hesaplarında boğulurlar" diyen Destici, "Biz, bir kan davası peşinde değiliz, intikam peşinde değiliz. Hakkımızı arıyoruz, hak davamızı arıyoruz. Biz, şehitlerimize ne olduğunu bilmek istiyoruz, sorumluları kimse mutlaka hukuk önünde hesabının verilmesini istiyoruz ve bu hesap verilene kadar bunun takipçisi olacağız. Asla hiç kimse yorulmamızı, korkmamızı, çekilmemizi, usanmamızı, bıkmamızı beklemesin. Yorulmayız, usanmayız. Bıkmayız ve Allah'ın izniyle sonuna kadar takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

- "Bu işin akıbeti mutlaka açığa kavuşturulacak"

Hiç kimsenin hesabını vermeden bu dosyayı kapatamayacağını belirten Destici, şunları söyledi:

"(Muhsin Yazıcıoğlu kurtuldu, geliyor) bilgisi nereden çıkıyor. Bildirilen yer niye aranmadı, kimler aramadı. 4 dakikalık radar kayıtları nerede. Savcıları, aileleri, bizleri tatmin edecek şekilde verilecek. Oradaki hava hareketliliği mutlaka açığa kavuşturulacak. Olaydan iki saat sonra iki helikopter indi mi inmedi mi mutlaka bu netleştirilecek. Bir takım GPS aletleri sökülmüştü, bunları sökenler önce tutuklandılar sonra serbest bırakıldılar. Bu işin akıbeti mutlaka açığa kavuşturulacak. Karbonmonoksit hadisesi mutlaka açığa kavuşturulacak. Bu şüpheler ortadayken hiç kimsenin bu dosyanın üzerini kapatmaya gücü yetmez. Allah'ın izniyle yetmeyecek. Biz asla müsaade etmeyeceği çünkü biz onları unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız."

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'e ve ilçelerdeki adaylarına 30 Mart'taki seçimlerde destek isteyen Destici, belediye başkan adaylarıyla partilileri selamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com