BDP, eş başkanlık için tüzük değiştirecek

BDP, eş başkanlık için tüzük değiştirecek
BDP Genel Başkan Yardımcısı Beştaş:

ANKARA (AA) - FATMA CAN - BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, TBMM'de kabul edilen demokratikleşme paketinde yer alan eşbaşkanlık sistemini parti olarak uzun yıllardır uyguladıklarını belirterek, "Yasalar bize uyduğu için artık biz de büyük kongremizde tüzüğümüze eşbaşkanlık maddesini koyarız" dedi.

Beştaş, siyasi partilerin eşbaşkanlık sistemini uygulayabilmesine imkan tanıyan düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, BDP olarak eşbaşkanlığı uzun yıllardır fiilen uyguladıklarını hatırlattı.

Belediye başkanlıklarında da eşbaşkanlık sistemini uygulama kararı aldıklarını vurgulayan Beştaş, "Demokratikleşme paketinde eşbaşkanlık sisteminin kabülü, bizim partimizin uygulamalarının bir sonucudur, bir kazanımdır" değerlendirmesinde bulundu. 

Kadınların genellikle yönetim ve karar mekanizmalarından dışlandığını ileri süren Beştaş, eşbaşkanlığın, kadının toplumsal ve siyasal yaşama katılımı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadın haklarının çıtasının yükseltilmesi açısından önemli bir sistem olduğunu savundu. 

-"Bizim açımızdan önemli olan toplumdaki karşılığıdır"

Beştaş, TBMM'de kabul edilen demokratikleşme paketinde yer alan düzenlemeye göre siyasi partilerin, tüzüklerinde yer almak ve ikiden fazla olmamak koşuluyla eşbaşkanlık sistemini uygulayabileceklerini bildirerek, düzenlemenin belediyeleri içermediğini ifade etti.

"Bizim açımızdan önemli olan toplumdaki karşılığıdır. Sonuçta yasada olmasa bile partilerde ve belediyelerde eşbaşkanlık olması, bugüne kadar yasaklanan bir durum da değildi" diyen Beştaş, şöyle devam etti:

"Demokratikleşme, yasalarda hukukta çıtanın yükselmesi, toplumsal yaşamdaki değişimler ve ilerlemelerle mümkün olur, mücadelelerle olur. Ne Türkiye'de ne de başka bir yerde iktidarlar, kendiliğinden kendi alanlarını daraltmazlar. Hele hele erkekler hiç daraltmazlar. Biz, olayı böyle değerlendiriyoruz. Belediye başkanlıkları için eşbaşkanlık uygulaması da kadınların yaşamın her alanında söz ve karar sahibi olması açısından önemli. Biz, bu konuda parti olarak bunu uygulayan, bunu ilerletmeye çalışan bir noktadayız." 

-"İki erkeğin eşbaşkan olması asla doğru bir yaklaşım değil"

TBMM'de onaylanan düzenlemenin eşbaşkanların birinin kadın olacağı yönünde bir tanımlama yapmadığına işaret eden Beştaş,  "Ama eşbaşkanlığın ruhu gereği, farklı cinsiyetlerden başkanlık anlaşılmalı. Kadın ve erkek yazılabilirdi ama eşbaşkanlık da bizce böyle yorumlanmalıdır. İki erkeğin eşbaşkan olması asla doğru bir yaklaşım değil. Biz, eşbaşkanlık sisteminde kadın ve erkeğin eşit temsilini savunuyoruz, kadın cinsiyetinin de temsil edilmesi noktasından bakıyoruz. İki erkek ya da iki kadın diye bir şey söz konusu değil. Bu, mizahi bir durum olabilir. İktidara alternatif değil, mümkün olduğunca iktidarı azaltan demokratik bir yönetimi savunuyoruz."

-"Eşbaşkanlık konusunda kaçırdığımız bir şey yok"

BDP tüzügünde "Kadın-erkek eşitliğini en üst düzeyde sağlamak üzere 'eşbaşkanlık' sistemini savunur ve bunun kurumsallaşması için mücadele yürütür" ifadesinin yer aldığına dikkati çeken Beştaş, tüzükte ayrıca kadının toplumsal ve siyasal yaşama katılımı ile kadına yönelik şiddetin engellenmesi için etkin çalışmalar yapılmasına ilişkin maddeler de bulunduğunu bildirdi.

Beştaş, şunları kaydetti:

"Bizim eşbaşkanlık konusunda kaçırdığımız bir şey yok, aksine çok çok ileride olduğumuz bir durum var. Bu yüzden bunun için hemen çok acil bir tüzük değişikliği yapmak gibi bir gündemimiz yok. İlçe ve belde başkanlıklarımızda bile eşbaşkanlığı uyguluyoruz. Bir acelemiz yok. Biz, zaten eşbaşkanlığı uyguluyoruz ama yasalar bize uyduğu için artık biz de büyük kongremizde tüzüğümüze eşbaşkanlık maddesini koyarız. Şu anda bir kongre kararımız yok ama seçim sonucunda değerlendireceğiz." 

Beştaş, kadınların temsiliyeti noktasında diğer partilerden çok önde olduklarını savunarak, "Siyasi partiler, kadınları reddetmeyi, inkar etmeyi bıraksınlar ve kadınların önündeki engelleri kaldırsınlar. Partiler, bir an önce 'erkek vitrinlerini' değiştirsinler, siyasete kadın eli, rengi, düşüncesi ve bilinci mutlaka girmeli. O zaman siyaset bugünkünden çok daha iyi olacak" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com