BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Tunceli'de

BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Tuncelide
Demirtaş: "Biz, 30 Mart seçimleriyle artık eski devlet yönetme düzenini, belediye yönetme düzenini de değiştireceğiz"

TUNCELİ (AA) - BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz, 30 Mart seçimleriyle artık eski devlet yönetme düzenini, belediye yönetme düzenini de değiştireceğiz" dedi.

Demirtaş, partisince Tunceli Kışla Meydanı'nda düzenlenen mitingde, 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını belirterek, 5 yıl boyunca iradenin teslim edileceği bir seçim olacağı düşüncesiyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Verilecek her oyun önemli olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Verdiğiniz her oy, Dersim'in kimliğine, Dersim'in tarihine, kültürüne, direnişine denk bir mesaj içermelidir" diye konuştu.

"Dersim'i değiştirmek, Dersim'i dönüştürmek, siyasi partilerin işi de haddi de değildir" diyen Demirtaş, "Siyasi partiler, Dersim'e ancak hizmetkar olmaya gelebilir" ifadesini kullandı.

Tunceli'de belediyecilik hizmetlerinin BDP dönemiyle başladığını savunan Demirtaş, şunları söyledi:

"Bazı mahallelerde günlük 2-3 saat ancak su akıyordu. Dersim'in her tarafı pınar kaynar. Dersim bir ada gibi suyun ortasında ama Dersimli Kerbela'da gibi susuzdu. Şimdi nihayet her mahallemizde 24 saat su akıyor, 3 mahallemize sadece toplu taşıma, ulaşım vardı, şimdi 8 mahallemizin tamamında toplu taşıma var, ulaşım var, tıkır tıkır işliyor. Dersim'in 9 noktasından atık sular, kanalizasyon suları Munzur'a pompalanıyordu, şimdi Dersim'in bütün atık suları temizlendikten, biyolojik arıtmadan geçtikten sonra tertemiz su olarak Munzur'a bırakılıyor. Katı atık tesisi bir yıl sonra hizmete giriyor. Sadece belediyenin bir parkı vardı, şimdi belediyenin yaptığı 12 park var."

Tunceli'deki 11 bin 700 metrekare olan yeşil alanın BDP'li belediye ile 93 bin metrekareye çıkarıldığını ifade eden Demirtaş, "Elimizden gelen bütün hizmetleri belediyecilik adına yapmaya çalıştık. Sadece katı atık tesisini 22 milyon liraya yaptık. 10 milyonu hibedir, geri kalanın tamamı öz kaynakla yapıldı. Biz, AKP'den hiç güç almadık, hükümetten hiç destek almadık. Belediyelerimiz birbiriyle dayanışma gösterdi" diye konuştu.

Belediyenin makine parkının yenilendiğini dile getiren Demirtaş, "Elimizden ne geliyorsa, imkanlarımız neyse son kuruşuna kadar halk için harcamaya gayret ettik. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir cemevini belediye meclisi kararıyla imar planına yazdık, resmileştirdik. İlk defa burada cemevi resmi imar planında geçti. Dersim'i Dersim yapan, Dersim deyince akla gelen, onsuz Dersim'in hiçbir anlamı olmadığı Seyit Rıza'nın, pirin heykelini Dersim meydanına diktik" ifadesini kullandı.

"Dersim'i Dersimliler yönetecek, Dersim'le ilgili Dersimliler karar verecek" diyen Demirtaş, "Biz, 30 Mart seçimleriyle artık eski devlet yönetme düzenini, belediye yönetme düzenini de değiştireceğiz. Birileri bundan ürküyor, korkuyor ama yani halkın katıldığı, bütün karar alma mekanizmalarında kadınların, gençlerin, muhtarların, sivil toplum örgütlerinin daha güçlü olduğu bir belediye yönetimi inşa edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com