BDP eski belediye başkanı Vatikan'a gidiyor

BDP eski belediye başkanı Vatikana gidiyor
Sur eski Belediye Başkanı Demirbaş, Ermeni, Süryani, Keldani temsilcileri ile Müslüman din alimlerinden oluşan 9 kişilik heyetle Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'u ziyaret edecek

DİYARBAKIR (AA) - Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Ermeni, Süryani, Keldani temsilcileri ile Müslüman din alimlerinden oluşan 9 kişilik heyetle Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'u ziyaret edecek.

Ziyaret öncesi Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde (GCC) basın toplantısı düzenleyen Demirbaş, 14 Mayıs'ta Papa'yı ziyaret edeceklerini belirterek "Türkiye'deki çözüm sürecinin, barışa, hoşgörüye, sevgiye ve saygıya dayalı olarak gelişmesi için kararlıyız ve bu kararlılık için Papa'dan dua isteyeceğiz" dedi.

İnsanlığı bir çiçek bahçesine benzeten Demirbaş, her çiçeğin rengi, kokusu ve güzelliği bir diğerinden farklı olduğu için bunun adına bir arada yaşamayı koyduğunu söyledi.

Her inancı, halkı ve felsefeyi diğerini tamamlayan bir unsur olarak gördüklerini dile getiren Demirbaş şöyle dedi:

"İşte biz bunları dünyaya anlatmak için Türkiye'de ilk defa Papa'yı ziyarete gideceğiz. Bu heyetimiz Yezidi, Keldani, Süryani, Ermeni, Türkmen Alevi ve Müslüman din alimlerinden oluşuyor. Amacımız bölgemizde oluşturulan birlik ve bir arada yaşama çabasını barış ve hoşgörü modelini Diyarbakır'dan Ortadoğu'ya, Türkiye'ye ve dünyaya anlatmaktır. Bu durumun asıl demokrasi için önemli bir model olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kırklar meclisi oluşturduk. Bu heyetimiz Kırklar meclisinin kararıyla bir temsili heyet oluşturmasıyla oraya gideceğiz. Temsilde adaletin ve farklılıkların bir arada yaşamasından bahsederek gideceğiz. Türkiye'deki çözüm sürecinin, barışa, hoşgörüye, sevgiye ve saygıya dayalı olarak gelişmesi için kararlı olduğumuzu ve bu kararlılık için Papa'dan dua isteyeceğiz." 

Yaklaşık 30 yıldır Diyarbakır'ın acılarla anıldığını hatırlatan Demirbaş, "Diyarbakır, Ortadoğu'nun en önemli merkezidir. Eğer Ortadoğu'da barış, sevgi ve hoşgörü hakim kılınmak isteniyorsa Diyarbakır bu anlamıyla bir model kent olacak" diye konuştu. 

Demirbaş, ziyarette Papa'ya sürpriz bir hediye götüreceklerini ve onu Diyarbakır'a davet edeceklerini de sözlerine ekledi. 

Papa'yı ziyarete gidecek 9 kişilik heyette Demirbaşın yanısıra şu isimler yer alıyor:

"Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman, Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Süryani Meryem Ana Kilisesi Başkanı Can Şakarer, Keldani Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Türkmen Alevi Dedesi Hasan Baykut, Din Adamları ve Yardımlaşma Derneği (DİAYDER) Başkanı Zahit Çiftkuran, Bokark Şeyhi Nakşi Sayar ve Şeyh Sait'in torunu Muhammed Akar."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com