BDP Genel Başkanı Demirtaş:

BDP Genel Başkanı Demirtaş:
"Demokratik özerklikle kendimizi yöneteceğiz diyoruz, birileri bunu büyük bir korku olarak pompalamaya çalışıyor. Biz diyoruz ki: Halk kendini yönetecek. Ne istiyorsanız o olacak. Parayı nereye harcamak istiyorsanız belediyeyle birlikte siz karar vereceks

DİYARBAKIR (AA) - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Demokratik özerklikle kendimizi yöneteceğiz diyoruz, birileri bunu büyük bir korku olarak pompalamaya çalışıyor. Biz diyoruz ki: halk kendini yönetecek. Ne istiyorsanız o olacak. Parayı nereye harcamak istiyorsanız belediyeyle birlikte siz karar vereceksiniz" dedi.

Demirtaş, Dicle ilçesinde partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, halkın kendini yönetmesini istediklerini söyledi.

"Piranlı kendi çocuğunu ana dilinde Zazaca eğitecek, okullarında Zazaca kitap okuyacak. Bunun neresi yanlıştır?" ifadesini kullanan Demirtaş, şöyle konuştu:

"Demokratik özerklikle kendimizi yöneteceğiz diyoruz, birileri bunu büyük bir korku olarak pompalamaya çalışıyor. Biz diyoruz ki: Halk kendini yönetecek. Ne istiyorsanız o olacak, parayı nereye harcamak istiyorsanız belediyeyle birlikte siz karar vereceksiniz. Biz diyoruz ki: Piranlı kardeşimiz hastaneye gittiğinde derdini Zazaca anlatacak, belediyeye vergi dairesine gittiğinde Zazaca konuşacak. Oradaki memur da ya onun dilini öğrenecek ya da Zaza bir memur alacak."

-''Devlet olarak Kurmanci konuşacaksın"-

Devletin, halkın dili ve kültürü neyse mecburen uyacağını bildiren Demirtaş, devlete düşenin halka hizmet etmek olduğunu kaydetti.

Bu topraklarda yaşayanların binlerce yıldır Kürtçe ve Zazaca konuştuğunu dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"90 yıllık anlayış ne diyordu: 'Sen devlete uyacaksın, devletin dili Türkçedir, Türkçe konuşacaksın.' Şimdi biz ne diyoruz: devlet kusura bakma sen Zazaca konuşacaksın, devlet olarak Kurmanci konuşacaksın. Polis niye Kürtçe konuşmuyor? Vatandaş Türkçe öğrenecekmiş. Polis, Zazaca öğrensin olmaz mı? Kıyamet mi kopar? 90 yıldır vatandaş polisle askerle devlet memuruyla Türkçe konuşmaya zorlanıyor. Hele bir 90 yıl da böyle yapalım bakalım kıyamet mi kopar?  Allah bizi böyle yaratmış, devlet değiştirmek istiyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com