BDP Genel Başkanı Demirtaş:

BDP Genel Başkanı Demirtaş:
"Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir, vardır ve bugüne kadar yasa dışı gizli işler yapmıştır"

DİYARBAKIR (AA) - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir, vardır ve bugüne kadar yasa dışı gizli işler yapmıştır" dedi.

Demirtaş, Silvan ilçesi Azizoğlu Meydanında düzenlenen mitingte, Kürt halkının kendi toprağını kendi eliyle cennete çevirmeye başladığını ve cennette yaşar gibi mutlu yaşamanın adımlarını attığını söyledi.

"O nedenle şimdi birileri panikle ve korkuyla meydan meydan dolaşıp halkı tahrik etmeye çalışıyor. Diyorlar ki, '30 Mart'tan sonra Kürtler özerklik ilan edecek, Kürtler ülkeyi bölecek, kaos, kavga çıkaracak'. Bu halkın bu ülkeyi bölme gibi bir derdi olsaydı, elli kere bölerdi ve bunu da kimse engelleyemezdi. Bu halk birlikte yaşamayı, kardeşçe ve eşitçe yaşamayı seçtiği için bu ülke bölünmüyor. Yoksa bu ülkeyi bölünmekten kurtaran AKP, MHP, CHP değil, bu ülkeyi bölünmekten kurtaran ordusu, polisi değil" diyen Demirtaş, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana ülkenin tek bir gün bile demokrasiyle yönetilmediğini ileri sürdü.

Demirtaş, şöyle konuştu:

"30 Mart'tan sonra yerel iktidar ile büyükşehir parlamentosu, Silvan parlamentosu diyeceğiz. Kent meclisleriyle kendi kararlarımızı alıp uygulayacağız. Anadilimizde eğitim, anadilimizde kamusal, sosyal hizmet ve spor faaliyetlerini yürüteceğiz. İşsizliği önlemek bunların hepsi bizim işimizdir. Gözümüzü dikip Ankara'dan bu güne kadar bir şey beklemedik, bundan sonra da beklemeyeceğiz. Birbirimize inanacağız, güveneceğiz el ele verip sorunlarımızı çözeceğiz. Ankara'dan tek bir şey istiyoruz. Gölge etme başka bir şey istemiyoruz."

Başbakanın her yerde paralel devletten şikayet ettiğini ifade ettiğini kaydeden Demirtaş, "Paralel devlet Türkiye'de bir gerçektir. Vardır ve bugüne kadar yasa dışı gizli işler yapmıştır. Bunu biz kontrgerilladan, JİTEM'den, Ergenekon'dan biliyoruz. Paralel devlet, derin devlet bu ülkede hep var oldu. Her zaman kirli ve pis işler yaptı. Şimdi cemaat dedikleri yapı da işte bu kirli işlere bulaşmış bir yapı olarak karşımızda çıktı" dedi.

Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ama Başbakan burada bir şey unutuyor. Bu paralel kirli yapı dediğin yapı tam 11 yıldır senin can ciğer dediğin arkadaşların, ortaklarındır. Yaptığınız her şeyin altında eş başkan olarak Fethullah Gülen imzası yok mu? Anonim şirket gibi ülkeyi kendi aranızda paylaştınız. 11 yıl boyunca işler tıkırında gidiyordu. Niye çünkü öküz daha ölmemişti. Şimdi öküz ölünce kavga başladı. Olay bu. Yoksa paralel devlet, derin devlet, AK Parti hükümetinden Recep Tayyip Erdoğan'dan habersiz kurulmadı ki. 11 yıl boyunca hocaefendi Pensilvanya'dan dua etmedi mi? Dua eden bu hoca değil miydi?"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com