BDP Genel Başkanı Demirtaş Tatvan'da

BDP Genel Başkanı Demirtaş Tatvanda
Demirtaş: "98 belediyemiz var. 98'inin tamamı belediye başkanı olduğunda mal varlığı neyse belediye başkanlığı bittiğinde de mal varlığı odur"

BİTLİS (AA) - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "98 belediyemiz var. 98'inin tamamı belediye başkanı olduğunda mal varlığı neyse belediye başkanlığı bittiğinde de mal varlığı odur" dedi.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde partisince düzenlenen mitingde konuşan Demirtaş, 30 Mart seçimlerine 5 gün kaldığını anımsatarak, aylardır yürüttükleri çalışmalarla büyük bir başarı ortaya koyduklarını ve ikna olmamış kişileri ikna etmek için ellerindeki bütün imkanları kullanacaklarını belirtti.

Demirtaş, diğer partilere oy gitmemesi için bütün Tatvanlıları ikna etmek gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bunun için önümüzdeki 5 günü iyi değerlendirmemiz lazım. BDP döneminde yapılan hizmet hiçbir dönemde yapılmadı. Burayı 5 yıl önce devraldığımızda belediyenin 90 trilyon lira borcu vardı. Tatvan gibi bir yerde bu borç inanılmaz bir borç. Belediye nefes alamaz durumdaydı. Sadece işçi paraları bile belediyeyi batırmaya yeterdi. Göreve gelir gelmez ilk iş 8 yıl boyunca ödenmeyen işçi alacaklarının tamamını ödedik. İşçilerin hepsi grevdeydi. İşçilerin tek kuruş işçi alacağı kalmadı. Bunlar kredi çekerek, borç alarak, SSK parasını yatırmayarak, işçi maaşını ve esnafın borcunu vermeyerek hizmet yaptıklarını zannediyorlardı. Peki 90 trilyon lira borç oluşturdunuz, hizmet nerede? Bunun bir karşılığının olması lazımdı. 90 trilyon dile kolay. 90 trilyonu aklımız ve hayalimiz almıyor. Gerçi bunların kasalarından ve ayakkabı kutularından daha fazlası çıkıyor."

Tatvan'da kendilerinin katı atık ve su arıtma tesisi kurduklarını, içme suyu sorununu çözdüklerini, sokakların, caddelerin ve ara sokakların kanalizasyonunu, parkesini ve asfaltını yaptıklarını anlatan Demirtaş, 90 trilyon liralık borcun 70 trilyonunu ödediklerini ifade etti.

Demirtaş, "20 trilyon lira borçları kaldı. Bunların borcunu öde öde bitmiyor. Belediye hizmet yapabilecek imkanlara sahip değildi. 30 iş makinesi satın aldık. Ücretsiz sağlık hizmeti sunabilmek için halk sağlığı destek merkezini kurduk. Eğitim destek evini ve kadın dayanışma merkezini kurduk. Gençlik için de elimizdeki imkanları seferber ettik. Bugüne kadar Tatvan'da gözle görülen ne hizmet  varsa, bu kadar borç ödememize rağmen biz yaptık" dedi.

Göreve geldiklerinde belediye binasının, makam aracının, hesaplarının ve paralarının hacizde olduğunu ileri süren Demirtaş, bu kadar imkansızlık içinde yine Tatvan'a hizmet etmekten vazgeçmediklerini dile getirdi.

-"Belediye başkanlarımız hırsızlık yapmıyor"

Demirtaş, Tatvan'daki her işçinin, emekçinin hakkının başlarının tacı olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Çünkü Abdullah Ok'un evinde ayakkabı kutusu ve çelik kasa yok. Hırsızlık yapmıyor. Onunla gurur duyuyoruz. 98 belediyemiz var. 98'inin tamamı belediye başkanı olduğunda mal varlığı neyse belediye başkanlığı bittiğinde de mal varlığı odur. AK Parti'nin belediye başkanları ise bir ceketle geliyor, yazlıklarına, kışlıklarına, arabalarına, kasalar dolusu paralarına ve akrabalarına dağıttığı ihalelere bakın. Belediye başkanlığı bitiyor 7 sülalesine yetecek kadar servet biriktiriyorlar. Bu anlayışı BDP değiştirdi. Bu anlayışı kırdık. En azından hesap sorabiliyorsunuz. Tatvan Belediye Başkan adayı Abdullah Ok ve eşbaşkan adayı Perihan Adalmış bir yanlış yaptığında vatandaş yakasına yapışarak hesap sorma hakkına sahiptir. Kendimize bu kadar inanarak ve güvenerek göreve geliyoruz. Arkadaşlarımız burada artık çıtayı yükselterek belediyecilik yapacak. 5 yıl boyunca bunların enkazını temizledik. Artık önümüzdeki dönem hizmet atağı zamanıdır. Tatvan bir turistik cennet olacak. Pırıl pırıl, tiril tiril bir cennet olacak."

BDP'nin halkın malına, mülküne göz dikmediğine, halkın yüreğinden ve beyninden geçen her şeyi, meydanlarda ve parlamentoda korkmadan cesurca savunduğuna işaret eden Demirtaş, BDP'nin halkının özgürlüğüne ve onuruna sevdalı olduğunu dile getirdi.

Demirtaş, BDP'ye verilen her oyun sadece belediye seçimine ve başkanına destek anlamına gelmediğini, 30 Mart'ın görkemli bir şekilde özgürlüğe doğru yürümenin ifadesi olduğunu sözlerine ekledi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Tatvan mitinginin ardından Ahlat ve Adilcevaz'da da halka seslendikten sonra Van'ın Erciş ilçesine gitti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com