BDP Grup Toplantısı -Genel Başkan Yardımcısı Kışanak: -''Başbakan, bakanlar seçmeli Kürtçe dersi alabilirler ama Kürtlere bu zulmü nasıl yapabilirsiniz-'' -''CHP'den görüşme teklifi gelmedi, biz de hiçbi

BDP Grup Toplantısı   -Genel Başkan Yardımcısı Kışanak:   -''Başbakan, bakanlar seçmeli Kürtçe dersi alabilirler   ama Kürtlere bu zulmü nasıl yapabilirsiniz-''   -''CHP'den görüşm
BDP Grup Toplantısı -Genel Başkan Yardımcısı Kışanak: -''Başbakan, bakanlar seçmeli Kürtçe dersi alabilirler ama Kürtlere bu zulmü nasıl yapabilirsiniz-'' -''CHP'den görüşme teklifi gelmedi, biz de hiçbir görüşme teklifini redde

TBMM (A.A) - BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''Başbakan, bakanlar seçmeli Kürtçe dersi alabilirler ama Kürtlere bu zulmü nasıl yapabilirsiniz-'' dedi.
     Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, KCK operasyonlarının pervasız şekilde sürdürüldüğünü savundu.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Van'ı, Diyarbakır'ı istiyorum'' demesinin ardından bu sözün gereğini yapmak için harekete geçildiğini öne süren Kışanak, ''Bu uygulamalarınızla halkta derin devlet, JİTEM gibi yaralar açıyorsunuz'' diye konuştu.
     Kışanak, ''JİTEM zihniyeti günümüzde AKP'de yaşıyor'' ifadesini kullandı.
     KCK operasyonlarının ''konuşulmuş, tartışılmış, planlanmış, adım adım hayata geçirilen operasyonlar'' olduğunu ileri süren Kışanak, ''AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı ne zaman konuşsa arkasından belediye başkanlarımıza operasyonlar geliyor'' dedi.
     Gelecek yerel seçimlerde belediye başkanlığı sayısını iki katına çıkaracaklarını söyleyen Kışanak, ''AKP artık yalanla, ajitasyonla, psikolojik harekatla, kişisel karizmayla yol alamaz'' dedi. Kışanak, şunları ifade etti:
     ''Özel yetkili mahkemeler statükonun bekçisidir. AK Parti, DGM'lerin anlayışını değiştirmeden özel yetkili mahkemelere çevirdi. Orada yargılananlar sadece AKP iktidarına karşı girişimlerdir.
     Özel yetkili mahkemeler kayıtsız şartsız, amasız fakatsız derhal kaldırılmalı. Sen bir memurunu teslim edemediğin yargıya, adeta neredeyse bir mezbahaneye dönmüş, her gideni çarkın içerisinde mahkum edip nefes alamaz hale getiren bu mahkemelere; milletvekillerini, belediye başkanlarını, sendikacıları, öğrencileri, toplumun tamamını teslim ediyorsun. Bunun adı statükonun bekçiliğidir. Bu ideolojik, statükocu yargıya karşı mücadele edeceğiz ve bu zihniyeti yeneceğiz.''
    
     -Seçmeli Kürtçe dersi-
    
     Başbakan'ın ''benim Kürt kökenli vatandaşım'' ifadesini kullandığını aktaran Kışanak, ''Ben de Başbakan'a 'Türk kökenli Başbakan' desem olur mu-'' diye sordu.
     Seçmeli dersin mevcut sistemde ancak yabancı dil olarak verilebileceğini belirten Kışanak, şunları söyledi:
     ''Başbakan, bakanlar seçmeli Kürtçe dersi alabilirler. Bundan memnun oluruz. Ama Kürtlere bu zulmü nasıl yapabilirsiniz- 'Kendi ana dilini seçmeli ders olarak alabilirsin' diyorlar. Bu, asimilasyondur. Asimilasyon, insanlık suçudur. Bu suçu AKP, Başbakan işliyor. Ana dil, en temel haklardandır. Hiçbir şekilde kısıtlanmadan, hayatın her evresinde, kesintisiz, engelsiz olarak kullanılmalıdır. Ana dilin önüne kim engel koyarsa, o aşılacaktır. Bu şimdiye kadar gasp ettiğiniz bir hakkın iadesidir. Bu hakkı iade etmek zorundasınız. Bunu pazarlık konusu yapmayın. Bu kadar hassas bir konu üzerinde pazarlık eden zihniyet demokratik değil faşizandır.''
     Başbakan Erdoğan'ın, CHP'nin, ''BDP görüşmek istemiyor'' dediğini dile getiren Kışanak, ''Külliyen yalan. Bunun cevabını CHP vermek zorundadır. CHP'den açık kapalı, resmi gayri resmi hiçbir kanaldan görüşme teklifi gelmedi, biz de hiçbir görüşme teklifini reddetmedik'' dedi.
     Bu konuda siyasi partilerin görüşmesinin son derece anlamlı olduğunu belirten Kışanak, ''Bu sürece katkımızı sonuna kadar vermeye hazırız'' diye konuştu.
    
     Muhabir: Alp Özden
     Yayıncı: Sefa Salantur (TBMM)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com