BDP: İmralı ile müzakere yapılmalı!

BDP: İmralı ile müzakere yapılmalı!
BDP'nin parti olarak açıkladığı müzakere metni İmralı'da tıkanan müzakere sürecinin Meclis'e taşınması olarak yorumlandı.

BDP'nin özerklik talebini resmi olarak parti tüzüğüne geçirdiği 2. Olağan Kongresi tartışmaya açılan müzakere metni ile de çok konuşulacak.

"Çözüm Önerileri Protokolü" olarak müzakereye açılan metindeki "özerklik, yeni ulus tanımı, Anayasal vatandaşlık, anadilde eğitime Anayasal güvence ve Öcalan'a ev hapsi" gibi talepler İmralı'da tıkanan müzakerelerin BDP aracılığıyla siyaset arenasına, Meclis'e taşınması olarak yorumlanıyor.

Bugüne kadar sadece BDP'li milletvekillerinin kişisel konuşmalarında dile getirdiği 'Öcalan'a özgürlük talebi' de ilk kez partinin müzakere şartları içinde yer tutarak resmi taleplerden biri haline geldi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın açıkladığı "Çözüm Önerileri Protokolü"nde "İmralı sistemine son verilmeli ve kısa vadede ev hapsi, orta vadade ise serbest bırakılması öngörülmeli" denildi.

BDP'YE GÖRE KONGRENİN ÜÇ MESAJI

BDP cephesinden ise kongrenin mesajları farklı oldu. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan kongre ile vermek istedikleri mesajları "internethaber'e şu başlıklarla sıraladı:

"Kongrenin ilk mesajı bu sorun çatışmayla çözülmez.

İkinci olarak diyalog ve müzakere şart diyoruz.

Üçüncü mesajımız ise birlikte yaşama projesi olarak gördüğümüz özerklik bir Türkiye projesidir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com