BDP Kürtçe Pankart Astı Polis İndirdi!

BDP Kürtçe Pankart Astı Polis İndirdi!
BDP'nin sabah astığı Kürtçe tabela akşam polis tarafından indirildi..

Demokratik özerklik çerçevesinde iki dilli yaşamı Güneydoğu'da hayatın her alanında yaymaya hazırlanan BDP Batman'da parti binasına sabah saatlerinre Kürtçe tabela astı. Türkçe yazılı tabelanın yanına Kürtçe 'PAD Partiya Aşti u Demokrasiye Serokiva Bajer Ya Elihe' tabelası akşam saatlerinde polis ekipleri tarafından indirtildi. Soruşturma kapsamında tabelayı astıran BDP'li yöneticiler Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifadeye çağrıldı.

Demokratik özerklik çerçevesinde iki dilli yaşamı Güneydoğu'da hayatın her alanında yaymaya hazırlanan BDP Batman'da parti binasına sabah saat 10.00 sıralarında Kürtçe tabela astı. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Kürtçe'nin kullanımında devletin yasal ve anayasal düzenlemelerini beklemeyeceğiz. İki dilli hayat olacak" sözlerinin yankıları sürerken, parti tabelaları için ilginç bir karar alındı. İki dil konusunda ısrarını sürdüren BDP Batman'da Türkçe yazılı tabelaları indirip yerine Türkçe ve Kürtçe yazılı yeni parti tabelaları teşkilat binalarına astı. BDP Batman İl Başkanlığı tarafından düzenlenen törene BDP İl ve Merkez ilçe Başkanları, bazı STK temsilcileri ve Belediye Başkanvekili Serhat Temel katıldı. Türkçe yazılı tabelanın yanına Kürtçe 'PAD Partiya Aşti u Demokrasiye Serokiva Bajer Ya Elihe' tabelası asıldı.

''KÜRTLER KENDİ DİLLERİYLE HER ALANDA KONUŞACAK"
Sivil toplum örgüt temsilcilerinin de katıldığı tabela asma sırasında BDP MYK Üyesi Mihdi Perinçek, "Kürtler, bundan sonra Siyasette, ticarette ve alışverişte Kürtçe konuşacak. Bugüne kadar Kürtler Türk kardeşlerinin dilini konuştu. Artık Türk kardeşlerimizin de Kürtçe konuşma ve öğrenme zamanı gelmiştir. Devlet bunu anlamadı. Bundan böyle Kürtler kendi dilleriyle her alanda konuşacak" dedi.

TABELA AKŞAM SAATLERİNDE SAVCILIK KARARIYLA İNDİRİLDİ
Akşam saatlerinde Batman Cumhuriyet Savcılığının 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasasına Muhalefet edildiği gerekçesi ile Kürtçe tabelanın indirilmesi istedi. Batman Emniyet Müdürlüğü polisleri de kararı BDP İl yönetimine tebliğ ettikten sonra, TEDAŞ'ın ait araçla Kürtçe tabela indirildi. Tabelayı polis Batman Emniyet Müdürlüğüne götürdü. Tabelanın indirilmesi sırasında il binasına gelen Batman belediye Başkan Vekili Serhat Temel "Bu karar var olan sorunları çözecek mi. Tabelanın sökülmesi ile iki dilli yaşam projesinin engelleyebilecek mi. Bu anlayış sahiplerine sormak istiyorum. Ancak yasal bir karar, yapacak bir şey yok" diye tepki gösterdi.

BDP'Lİ YÖNETİCİLER İFADEYE ÇAĞRILDI
Batman BDP İl Başkanı Saadet Becerikli ise, "AKP demokrasiden söz ediyor, hani nerede? Demokrasi ve özgürlük 87 yıldır Devlet, Kürtlerin üstünde baskıcı bir tavır sergiliyor Özellikle Kürtlerin hakkı olan Kürtçe konuşmak AKP nin tahammülü yok. Bu sorun tabela sökmekle çözülmez. Yıllardır halkı sömüren bu zihniyet elbet ki halka hesap verecek" dedi. Soruşturma kapsamında tabelayı astıran BDP'li yöneticiler Batman Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifadeye çağrıldı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com